Skansen w Maurzycach pod Łowiczem pełen propozycji na majówkę

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Skansen w Maurzycach pod Łowiczem pełen propozycji na majówkę

Rafał Klepczarek

Muzeum w Łowiczu zaprasza na majówkę do skansenu wsi księżackiej w Maurzycach. W dniach od 1 do 5 maja 2019 roku muzealnicy przygotowali wiele etnograficznych atrakcji.

W środę (1 maja) w godz. 12-17 w maurzyckim skansenie obędą się warsztaty. - Zachęcamy do udziału w warsztatach kulinarnych, w trakcie których można będzie poznać tajemnice wiejskiej kuchni, zdobyć przepisy, samodzielnie przygotować ciasto, a następnie je upiec - informuje Marianna Mońka z wydziału oświatowego powiatowej placówki muzealnej w Łowiczu. - Na zakończenie zajęć uczestnicy spróbują smaku powstałych w ich trakcie wypieków.

W programie środowej imprezy znalazły się także warsztaty rękodzieła ludowego, w trakcie których będzie można spróbować swoich sił w przygotowaniu wycinanek, a także poznać techniki pracy na warsztacie tkackim. Pracownicy muzeum zachęcają także do wzięcia udział w warsztatach „Już wiosna! Filcowe ptaszki” (godz. 13 - 16). Ich uczestnicy niezależnie od wieku będą mogli wykonać ptaszki z filcu i innych materiałów plastycznych.

Natomiast o godz. 12.30 oraz 15 odbędą się spacery z przewodnikiem po malowniczym skansenie pod Łowiczem. Przechadzając się wśród zabytkowych wiejskich budynków chętni poznają zwyczaje mieszkańców dawnego Księstwa Łowickiego, szczegóły ich powszedniego życia oraz pracy na roli.

Kolejne spotkanie z księżackim folklorem planowane jest w piątek (3 maja) w godz. 12-17.

Smakoszy wiejskiej kuchni muzealnicy zapraszają do udziału w warsztatach kulinarnych, podczas których członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Kocierzewa Południowego zaprezentują swoje umiejętności w przyrządzaniu tradycyjnych specjałów. - Dla naszych gości przygotowaliśmy tego dnia także warsztaty rękodzieła ludowego, w trakcie których będzie można nauczyć się wykonywania tradycyjnych łowickich wycinanek, a także haftowania koralikami - zachęca do udziału reprezentantka Muzeum w Łowiczu.

W piątek będzie można wziąć udział także w warsztatach plastycznych „Wiejska szkoła - wypisz, wymaluj” (godz. 13-16).W budynku dawnej szkoły z miejscowości Łaźniki będzie można spróbować swoich sił w kaligrafii, sztuce pięknego pisania za pomocą gęsiego pióra.

Natomiast o godz. 12.30 oraz 15 odbędą się spacery z przewodnikiem po skansenie. W trakcie wycieczki będzie można dowiedzieć się więcej na temat planowania wsi, budynków, materiałów z których były wykonywane oraz obrzędów związanych z domostwem. Ponadto w dniach 2 maja, 4 maja i 5 maja organizatorzy zapraszają do zwiedzania skansenu z przewodnikiem. Będzie on czekał na chętnych o godz. 12 i 14.
Na wszystkie majówkowe wydarzenia obowiązują bilety wstępu do skansenu. Kosztują one 10 zł lub 6 zł (ulgowy).

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.