Skierniewiccy gimnazjaliści zdawali najlepiej w województwie łódzkim
W naszym regionie najlepsze wyniki osiągnęli uczniowie szkół prowadzonych przez Kościół. Gimnazja rawskie osiągnęły wyniki na mniej więcej podobnym poziomie.
Z rezultatów tegorocznych egzaminów gimnazjalnych wynika, że najlepsze wyniki w województwie łódzkim osiągnęli gimnazjaliści ze Skierniewic. Najwyższy procent punktów możliwych do zdobycia uzyskali zarówno z części humanistycznej, jak i ścisłej. W pierwszym przypadku uzyskali w sumie 65,8 proc. - 72, 1 proc. z języka polskiego (średnia wojewódzka i krajowa wynosi 69 proc.) oraz 59,4 proc. z historii i wiedzy o społeczeństwie (średnia wojewódzka i krajowa to 56 proc.).
W części ścisłej egzaminu skierniewiccy gimnazjaliści uzyskali w sumie 55,2 proc. punktów. Ta część składała się z matematyki, z której gimnazjaliści ze Skierniewic uzyskali 54,7 proc. (średnia wojewódzka i krajowa wyniosła 49 proc.), oraz z przedmiotów przyrodniczych , które zaliczyli na 55,6 proc. (średnia wojewódzka wyniosła 52 proc., natomiast krajowa - 51 proc.).
Znakomite wyniki młodzi skierniewiczanie osiągnęli w egzaminie z języków obcych. Lepsi od nich pod tym względem byli jedynie gimnazjaliści łódzcy. Z języka angielskiego na poziomie podstawowym gimnazjaliści skierniewiccy uzyskali 69,4 proc. (łódzcy wyprzedzili ich tylko o 0,2 proc.).
- Wyniki egzaminu gimnazjalnego na pewno dają powód do zadowolenia - cieszy się wiceprezydent Jarosław Chęcielewski. - Wszystkie nasze gimnazja utrzymały swój poziom, a niektóre nawet go podwyższyły. Niewątpliwie jest to w dużej mierze zasługą szkolnych kadr pedagogicznych, które ukształtowały się przez lata i przystosowały do warunków nauczania w gimnazjach. Szkoda tylko, że w momencie, gdy gimnazjaliści zaczęli osiągać coraz lepsze wyniki, trzeba będzie zreformować system oświaty, który polega między innymi na likwidacji gimnazjów.
Wśród skierniewickich gimnazjów tradycyjnie najlepsze wyniki osiągnęli uczniowie Gimnazjum Klasycznego z Zespołu Szkół im. ks. S. Konarskiego. Zdający egzamin w tej szkole uzyskali najwięcej punktów z wszystkich sprawdzianów - 89 proc. z języka polskiego, 74 proc. z historii i wos, 75 proc. z matematyki i 73 proc. z przedmiotów przyrodniczych. Znakomicie też wypadli w sprawdzianach z języków obcych.
W gronie szkół publicznych wyróżnia się gimnazjum z Zespołu Szkół Integracyjnych oraz Gimnazjum nr 2 działające w Zespole Sportowych Szkół Ogólnokształcących. Uczniowie obydwu gimnazjów uzyskali wyniki na mniej więcej podobnym poziomie - z języka polskiego po 77 proc.; z historii i wos gimnazjum integracyjne (69 proc.) było lepsze od „dwójki” (61 proc.), natomiast w matematyce „dwójka” (62 proc.) o dwa punkty procentowe wyprzedziła gimnazjum integracyjne. Gimnazjum nr 2 lepsze było także w sprawdzianach z języków obcych.
Od dwóch wymienionych wyżej szkół odstaje nieco Gimnazjum nr 1, a jeszcze bardziej Gimnazjum nr 3. Najgorszymi wynikami może się pochwalić Gimnazjum nr 4 oraz Gimnazjum Społeczne Milenium.
W powiecie łowickim najlepsze wyniki uzyskało gimnazjum w Pijarskich Szkołach Królowej Pokoju w Łowiczu, które w sprawdzianie humanistycznym oraz językowym okazało się lepsze od skierniewickiego „klasyka”. Gimnazjaliści łowickiej „dwójki” i „trójki” zdali egzaminy na mniej więcej podobnym poziomie, natomiast rezultaty sprawdzianów najgorsze okazały się w Gimnazjum nr 1.
W powiecie rawskim na podobnym poziomie egzaminy zdawali absolwenci Gimnazjum w Białej Rawskiej oraz Gimnazjum nr 1 i gimnazjum z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rawie Mazowieckiej, chociaż trzeba przyznać, że z niektórych sprawdzianów lepsze wyniki uzyskali gimnazjaliści z Białej Rawskiej. Gimnazjum nr 2 w Rawie Mazowieckiej wprawdzie ustępowało pozostałym pod względem wyniku egzaminu z języka polskiego, ale w pozostałych sprawdzianach dotrzymywało kroku najlepszym.