Skierniewiczanie głosują nad budżetem obywatelskim

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Burzyński
burz

Skierniewiczanie głosują nad budżetem obywatelskim

burz

Mieszkańcy Skierniewic wybierają projekty do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego. Ostatni dzień w piątek, 16 października.

Od kilkunastu lat z obawą wypatrują każdego większego deszcze lub odwilży, po których ich posesje przypominają bagna, a jezdnie kanały Wenecji. Mieszkańcy ulic Zielnej, Zielonej i Północnej bezskutecznie prosili kolejne władze miasta o pomoc. Teraz mają nadzieję, że ich kłopoty się skończą, bo jest nadzieja na przebudowę nawierzchni i budowę kratki ściekowej w rejonie ich ulic, dzięki budżetowi obywatelskiemu.

– Pozbądźmy się na zawsze problemu zalewania naszych ulic. Mieszkańcy Zielnej, Zielonej i Północnej proszą mieszkańców osiedla o wsparcie w realizacji projektu, który rozwiąże problem dotykający nas wszystkich: zalewane chodniki, ulice, garaże, piwnice oraz sieć przyłączy kanalizacji sanitarnej – Krzysztof Pira, pomysłodawca projektu, apeluje do sąsiadów z osiedla. – Dzięki państwa zaangażowaniu mamy szansę rozwiązać ten problem oraz zasygnalizować władzom miasta, iż budowa kanalizacji deszczowej na osiedlu Północna ma dla jego mieszkańców duże znaczenie i należy tę inwestycję traktować jako priorytetową.

Głosowanie rozpoczęło się w ostatni poniedziałek i potrwa do piątku, 16 października.

Projekty wybrane do głosowania podzielono na dwa działy – ogólnomiejskie oraz lokalne (rejony 1-4). Wśród tych pierwszych projektów są:

 1. Stworzenie punktu wspierająco-edukacyjnego „Zrozumieć dziecko”, którego celem ma być pomoc dzieciom i młodzieży z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym ze względu na problemy alkoholowe. Koszt tego zadania to 79 tys. zł.
 2. System szkoleń dla rodziców dzieci z autyzmem „Dzięki tobie jestem silniejsza”. Zadanie wyceniono na 10 tys. zł.
 3. Budowa dwóch ogólnodostępnych toalet – jednej nad zalewem Zadębie, drugiej na osiedlu Widok. Szczegółowa lokalizacja będzie opracowana na etapie dalszych prac, jeżeli projekt zostanie wybrany. Jego koszt to 260 tys. zł.
 4. Zajęcia baletowe „Pierwsze kroki ze Skierniewic na wielkie sceny świata”. Koszt 10 tys. zł.
 5. Dofinansowanie pikniku historycznego „Skierniewicki wrzesień 39” z udziałem grup rekonstrukcyjnych z całej Polski. Dofinansowanie ma wynieść 25 tys. zł.
 6. Domy tymczasowe dla bezdomnych kotów. Ten projekt wyceniono na 17 tys. zł.
 7. Utworzenie bezpłatnej sieci miejskiego Internetu. Po wstępnej weryfikacji zadanie ograniczono do budowy 4 hotspotów w różnych rejonach miasta, co miałoby kosztować 35 tys. zł.
 8. Zakup defibrylatorów. Według opisu: lokalizacja według potrzeb. Koszt – 56 tys. zł.
 9. „Siła-sprawność-kondycja. Inwestycja w twoją przyszłość”. Program polegający na walce z otyłością i nadwagą. Koszt 10 tys. zł.
 10. „W naszych kręgach”, czyli zajęcia sportowe z ciężarkami i na trampolinie. Koszt 10 tys. zł.

Projekty lokalne:

 1. Modernizacja i doposażenie placu zabaw przy ul. Tetmajera. Koszt 50 tys. zł.
 2. Modernizacja i doposażenie placu zabaw przy ul. Domarasiewicza, za 50 tys. zł.
 3. Przebudowa nawierzchni i budowa kratki ściekowej w rejonie ulic Zielna-Zielona-Północna. Projekt wymaga budowy sieci kanalizacji deszczowej w tym rejonie i będzie realizowany, gdy miasto uzyska zewnętrzne dofinansowanie. Z budżetu obywatelskiego poszłoby na to 200 tys. zł.
 4. Rewitalizacja budynku ciepłowni miejskiej przy ul. Nowobielańskiej 59 z adaptacją na działalność sportową. Koszt 181 tys. zł.
 5. Uporządkowanie terenu wokół budynku przy ul. Grzybowej 1, gdzie mają siedzibę organizacje pozarządowe (ZHP i Teatr Realistyczny). Koszt tego projektu to 95 tys. zł.
 6. Ustawienie na placu Dworcowym stylizowanej wiaty przystankowej, upamiętniającej wydarzenia 1920 roku. Kosztowałoby to 60 tys. zł.
 7. Modernizacja i doposażenie placu zabaw przy ul. Konwaliowej. Koszt 50 tys. zł.
 8. Modernizacja i doposażenie placu zabaw przy ul. Kopernika, za 50 tys. zł.
 9. Modernizacja i doposażenie placu zabaw przy ul. Mszczonowskiej, również za 50 tys. zł.
 10. „Terapia w ogrodzie”. Stworzenie przy ul. Batorego ogrodu sensoryczno-terapeutycznego, jako miejsce rehabilitacji i wypoczynku osób niepełnosprawnych. Koszt 250 tys. zł.

Na tegoroczny budżet obywatelski przeznaczono w sumie 1,5 miliona zł. Spośród 29 zgłoszonych projektów, po weryfikacji i ocenie przez merytoryczne wydziały urzędu miasta, 20 powyższych uzyskało opinię pozytywną, jednak ze względu na koszty nie wszystkie będą zrealizowane. O ich wyborze zadecydują głosy mieszkańców i sumaryczny koszt najwyżej ocenianych projektów.

Dla porównania, wśród projektów, które nie zostały dopuszczone do rywalizacji o pieniądze z budżetu obywatelskiego, był systemu publicznych rowerów miejskich.

Głosy można oddawać na parterze budynku UM przy ulicy Senatorskiej w godzinach od 8 do 19. Biorący udział otrzymają dwie karty (z projektami ogólnomiejskimi oraz lokalnymi), na każdej z nich mogą wybrać po dwa projekty. Nie jest wymagana rejonizacja ani posiadanie dowodu osobistego. Za zgodą opiekunów mogą także głosować osoby niepełnoletnie.

burz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.