Skierniewiczanie, nasi przodkowie
Można już nabyć książkę opisującą dzieje 24 skierniewickich rodzin. To idealny prezent pod choinkę dla fanów lokalnej historii.
Skierniewiczanki Małgorzata Lipska-Szpunar oraz Aneta Kapelusz, pracownice Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości, a także osoby współpracujące z redakcją tygodnika „ITS”, wydały własnym sumptem książkę pt. „Skierniewiczanie, nasi przodkowie”.
- To plon dwóch lat pracy - mówi Małgorzata Lipska-Szpunar. - Opisałyśmy dzieje 24 rodzin ze Skierniewic, które z miastem są związane od pokoleń. Przybliżamy dzieje skierniewickich byłych i obecnych burmistrzów i prezydentów: Kellerów, Gardzyńskich i Gawałkiewiczów, Binderów i Jażdżyków; znanych wszystkim społeczników: Rybickich, Strakaczów i Strzeleckich czy rodzin zasiedziałych w Skierniewicach od XVII wieku: Karmańskich i Zwierzchowskich.
Aneta Kapelusz dodaje, że ostatnie dwa lata to czas nieustannego przeprowadzania wywiadów z potomkami rodzin, analiza rodzinnych metryk, tworzenie drzew genealogicznych. Pomocne w pisaniu książki okazały się również dwie wystawy pod tym samym tytułem, prezentowane z ogromnym sukcesem właśnie w RATP. Obu paniom żal było pozostawić bez echa zgromadzonego materiału, dostarczonych przez rodziny ciekawych zdjęć, opowieści, które na wernisażach zostały przybliżone.
Warto było to wszystko spisać i opisać.
- Skierniewickie rodziny mogą się poszczycić ciekawymi koligacjami - mówi Aneta Kapelusz. - Na przykład rodzina Łunkiewiczów związana jest z rodziną Gierymskich, z której pochodzą wybitni malarze: Aleksander i Maksymilian. A żona Stefana Bindera, Maria z domu Strzelecka, była skoligacona z Pawłem Edmundem Strzeleckim, podróżnikiem, geologiem, którego imię nosi pasmo gór u wybrzeży Tasmanii - Góry Strzeleckiego. Brat skierniewickiego właściciela browaru Władysława Strakacza, Sylwin Strakacz, pełnił funkcję osobistego sekretarza Ignacego Paderewskiego. Córka Sylwina, Anna Strakacz-Appleton, aktorka filmowa, grała w wielu amerykańskich filmach.
Książkę w cenie 25 zł można nabyć w Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości (budynek USC), w Izbie Historii Skierniewic oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
A już w przyszłym roku, z okazji jubileuszu 560 -lecia Skierniewic, ma wyjść kolejna książka autorstwa Anety Kapelusz, w której znajdą się niemal wszystkie jej artykuły publikowane na łamach „ITS”.
Fani lokalnej historii, pokazanej w nieszablonowy sposób, już zacierają ręce nie mogąc się doczekać.