Skierniewiczanie, nasi przodkowie

Czytaj dalej
Fot. Agnieszka Kubik
Agnieszka Kubik

Skierniewiczanie, nasi przodkowie

Agnieszka Kubik

Można już nabyć książkę opisującą dzieje 24 skierniewickich rodzin. To idealny prezent pod choinkę dla fanów lokalnej historii.

Skierniewiczanki Małgorzata Lipska-Szpunar oraz Aneta Kapelusz, pracownice Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości, a także osoby współpracujące z redakcją tygodnika „ITS”, wydały własnym sumptem książkę pt. „Skierniewiczanie, nasi przodkowie”.

- To plon dwóch lat pracy - mówi Małgorzata Lipska-Szpunar. - Opisałyśmy dzieje 24 rodzin ze Skierniewic, które z miastem są związane od pokoleń. Przybliżamy dzieje skierniewickich byłych i obecnych burmistrzów i prezydentów: Kellerów, Gardzyńskich i Gawałkiewiczów, Binderów i Jażdżyków; znanych wszystkim społeczników: Rybickich, Strakaczów i Strzeleckich czy rodzin zasiedziałych w Skierniewicach od XVII wieku: Karmańskich i Zwierzchowskich.

Aneta Kapelusz dodaje, że ostatnie dwa lata to czas nieustannego przeprowadzania wywiadów z potomkami rodzin, analiza rodzinnych metryk, tworzenie drzew genealogicznych. Pomocne w pisaniu książki okazały się również dwie wystawy pod tym samym tytułem, prezentowane z ogromnym sukcesem właśnie w RATP. Obu paniom żal było pozostawić bez echa zgromadzonego materiału, dostarczonych przez rodziny ciekawych zdjęć, opowieści, które na wernisażach zostały przybliżone.
Warto było to wszystko spisać i opisać.

- Skierniewickie rodziny mogą się poszczycić ciekawymi koligacjami - mówi Aneta Kapelusz. - Na przykład rodzina Łunkiewiczów związana jest z rodziną Gierymskich, z której pochodzą wybitni malarze: Aleksander i Maksymilian. A żona Stefana Bindera, Maria z domu Strzelecka, była skoligacona z Pawłem Edmundem Strzeleckim, podróżnikiem, geologiem, którego imię nosi pasmo gór u wybrzeży Tasmanii - Góry Strzeleckiego. Brat skierniewickiego właściciela browaru Władysława Strakacza, Sylwin Strakacz, pełnił funkcję osobistego sekretarza Ignacego Paderewskiego. Córka Sylwina, Anna Strakacz-Appleton, aktorka filmowa, grała w wielu amerykańskich filmach.

Książkę w cenie 25 zł można nabyć w Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości (budynek USC), w Izbie Historii Skierniewic oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

A już w przyszłym roku, z okazji jubileuszu 560 -lecia Skierniewic, ma wyjść kolejna książka autorstwa Anety Kapelusz, w której znajdą się niemal wszystkie jej artykuły publikowane na łamach „ITS”.

Fani lokalnej historii, pokazanej w nieszablonowy sposób, już zacierają ręce nie mogąc się doczekać.

Agnieszka Kubik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.