Redakcja

Skraca się czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy w Łódzkiem

Skraca się czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy w Łódzkiem Fot. Pixabay
Redakcja

Skraca się czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy w Łódzkiem. 5 szpitali zoperuje pacjentów w stanie stabilnym jeszcze w tym roku. Pacjenci w stanie pilni czekają na operację od kilku dni do 2 tygodni. Liczba pacjentów oczekujących na zabieg w ciągu roku zmniejszyła się o 18 tys. Do pacjentów, którzy będą czekali na zabieg dłużej niż rok Łódzki Fundusz wysłał SMS-y z informacją, że mogą z niego skorzystać wcześniej

Od 1 kwietnia 2019 r. NFZ nie limituje finansowo operacji usunięcia zaćmy. To rozwiązanie ma na celu skrócenie kolejek, poprawę dostępności do tych procedur, a także polepszenie kondycji finansowej szpitali, które wykonują operacje okulistyczne. Szpital USK im. WAM w Łodzi jest lider - wśród publicznych placówek – jeśli chodzi o wartość operacji zaćmy wykonanych już w pierwszym miesiącu nielimitu. Ich koszt to 618 tys., czyli o 60% więcej niż w IV 2018. Wśród niepublicznych placówek jedną z najwyższych wartości wykonanych operacji porównując IV 2018 – IV 2019 ma Klinika Jasne Błonia. Wykonano tu zabiegi usunięcia zaćmy na kwotę 526 tys., czyli o 50% więcej niż rok wcześniej.
W porównaniu z rokiem 2017 nakłady Łódzkiego OW NFZ na zaćmę wzrosły o 9,7 miliona zł – teraz to 58 mln. Aktualnie do placówek trafią pieniądze za operacje wykonane ponad limit, w sumie 1,2 miliona zł. Jak wzrośnie ta kwota w ciągu roku? – to zależy od dobrej organizacji pracy oddziałów okulistycznych i samych pacjentów. Łódzki NFZ jest przygotowany finansowo na zwiększenie wydatków na ten cel nawet o około 10 milionów zł. Najwyższą wartość nadwykonań – po I kwartale zniesienia limitu finansowego operacji – zanotował Szpital USK im. WAM. Otrzyma o 310 tys. zł więcej, Klinika Jasne Błonia – o 227 tys. zł więcej.
Czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy systematycznie się skraca. W Łódzkiem w 5 szpitalach pacjenci stabilni jeszcze w tym roku mogą zoperować zaćmę, w 7 szpitalach – w pierwszym półroczu 2020 r. Pozostałych 9 placówek proponuje ponad roczny czas oczekiwania, ale dąży do skrócenia go. Pacjenci pilni w ponad połowie szpitali operowani są na bieżąco lub czekają do 2 tygodni. W pozostałych szpitalach do 2 miesięcy. Szpital USK im. WAM wśród publicznych szpitali w sposób najbardziej spektakularny skrócił kolejkę: z 33 miesięcy w 7.2018 do 8 miesięcy oczekiwania aktualnie. Wśród niepublicznych – Szpital Zakonu Bonifratrów z 34 miesięcy rok temu do 7 miesięcy aktualnie.
Dr n.med. Małgorzata Zdzieszyńska konsultant wojewódzki ds. okulistyki dla województwa łódzkiego: W 2019 r znacznie poprawiła się dostępność do leczenia operacyjnego dla pacjentów z zaćmą w ramach NFZ. Wynika to ze zmiany trybu hospitalizacji na 1-dniową oraz ze znacznego skrócenia czasu oczekiwania na zabieg operacyjny. Po 1 kwietnia tego roku czyli od momentu zniesienia przez NFZ limitu finansowania tej procedury leczniczej. Obecnie pacjent po otrzymaniu skierowania na operację zaćmy do ośrodka posiadającego umowę z NFZ na wykonywanie tego typu zabiegów, ma wyznaczony termin wizyty kwalifikacyjnej w ciągu 30 dni oraz, w zależności od stanu klinicznego i sprawności działania danego ośrodka, ma wyznaczony termin na zabieg operacyjny zazwyczaj w okresie od kilku tygodni do kilku miesięcy.

W 21 placówkach operujących zaćmę na zabieg czeka około 27 tysięcy pacjentów. O 18 tys. mniej pacjentów niż przed rokiem! Czas oczekiwania powinien nadal się skracać, ponieważ szpitale w Łódzkiem wykonują średnio około 2005 zabiegów miesięcznie, podczas gdy zgłasza się na nie około 1444 pacjentów z nowymi skierowaniami (nie u wszystkich są wskazania do operacji).
3765 SMS-ów z informacją o możliwości wcześniejszego skorzystania z zabiegu Łódzki NFZ wysłał do pacjentów, którym operację wyznaczono za więcej niż rok.

JAK ZNALEŹĆ KRÓTSZY CZAS OCZEKIWANIA NA ZABIEG USUNIĘCIA ZAĆMY

Informacje – aktualizowane – o krótkich terminach są dostępne także na stronie www.nfz-lodz.pl; terminyleczenia.nfz.gov.pl i pod numerem bezpłatnej infolinii 800 190 590.
Jeśli zdecydują się Państwo na zmianę placówki medycznej, na taką, która proponuje krótszy czas oczekiwania, konieczne jest poinformowanie o tym świadczeniodawcy, u którego wpisani byliście Państwo na listę oczekujących.
Do nowo wybranej placówki należy zgłosić się ze skierowaniem. Może to być nowe skierowanie lub to poprzednie odebrane z placówki, w której oczekiwaliście w kolejce.
Lekarz kwalifikujący do leczenia szpitalnego podejmie decyzję o terminie przeprowadzenia zabiegu usunięcia zaćmy. Na podstawie badań i analizy dokumentacji medycznej przedstawionej przez pacjenta lekarz oceni pilność zabiegu i wyznaczy jego termin.

Czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy dla pacjentów w trybie stabilnym w latach 2018-2019

RokPlacówka medyczna
Klinika Jasne BłoniaMedeor w ŁodziSzpital USK im. WAM
2018 (stan na VII 2018)33 miesiące16 miesięcy33 miesiące
2019 (stan na VII 2019)8 miesięcy6 miesięcy8 miesięcy
Redakcja

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.