Redakcja

Skraca się czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy w Łódzkiem

Skraca się czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy w Łódzkiem Fot. Pixabay
Redakcja

Skraca się czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy w Łódzkiem. 5 szpitali zoperuje pacjentów w stanie stabilnym jeszcze w tym roku. Pacjenci w stanie pilni czekają na operację od kilku dni do 2 tygodni. Liczba pacjentów oczekujących na zabieg w ciągu roku zmniejszyła się o 18 tys. Do pacjentów, którzy będą czekali na zabieg dłużej niż rok Łódzki Fundusz wysłał SMS-y z informacją, że mogą z niego skorzystać wcześniej

Od 1 kwietnia 2019 r. NFZ nie limituje finansowo operacji usunięcia zaćmy. To rozwiązanie ma na celu skrócenie kolejek, poprawę dostępności do tych procedur, a także polepszenie kondycji finansowej szpitali, które wykonują operacje okulistyczne. Szpital USK im. WAM w Łodzi jest lider - wśród publicznych placówek – jeśli chodzi o wartość operacji zaćmy wykonanych już w pierwszym miesiącu nielimitu. Ich koszt to 618 tys., czyli o 60% więcej niż w IV 2018. Wśród niepublicznych placówek jedną z najwyższych wartości wykonanych operacji porównując IV 2018 – IV 2019 ma Klinika Jasne Błonia. Wykonano tu zabiegi usunięcia zaćmy na kwotę 526 tys., czyli o 50% więcej niż rok wcześniej.
W porównaniu z rokiem 2017 nakłady Łódzkiego OW NFZ na zaćmę wzrosły o 9,7 miliona zł – teraz to 58 mln. Aktualnie do placówek trafią pieniądze za operacje wykonane ponad limit, w sumie 1,2 miliona zł. Jak wzrośnie ta kwota w ciągu roku? – to zależy od dobrej organizacji pracy oddziałów okulistycznych i samych pacjentów. Łódzki NFZ jest przygotowany finansowo na zwiększenie wydatków na ten cel nawet o około 10 milionów zł. Najwyższą wartość nadwykonań – po I kwartale zniesienia limitu finansowego operacji – zanotował Szpital USK im. WAM. Otrzyma o 310 tys. zł więcej, Klinika Jasne Błonia – o 227 tys. zł więcej.
Czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy systematycznie się skraca. W Łódzkiem w 5 szpitalach pacjenci stabilni jeszcze w tym roku mogą zoperować zaćmę, w 7 szpitalach – w pierwszym półroczu 2020 r. Pozostałych 9 placówek proponuje ponad roczny czas oczekiwania, ale dąży do skrócenia go. Pacjenci pilni w ponad połowie szpitali operowani są na bieżąco lub czekają do 2 tygodni. W pozostałych szpitalach do 2 miesięcy. Szpital USK im. WAM wśród publicznych szpitali w sposób najbardziej spektakularny skrócił kolejkę: z 33 miesięcy w 7.2018 do 8 miesięcy oczekiwania aktualnie. Wśród niepublicznych – Szpital Zakonu Bonifratrów z 34 miesięcy rok temu do 7 miesięcy aktualnie.
Dr n.med. Małgorzata Zdzieszyńska konsultant wojewódzki ds. okulistyki dla województwa łódzkiego: W 2019 r znacznie poprawiła się dostępność do leczenia operacyjnego dla pacjentów z zaćmą w ramach NFZ. Wynika to ze zmiany trybu hospitalizacji na 1-dniową oraz ze znacznego skrócenia czasu oczekiwania na zabieg operacyjny. Po 1 kwietnia tego roku czyli od momentu zniesienia przez NFZ limitu finansowania tej procedury leczniczej. Obecnie pacjent po otrzymaniu skierowania na operację zaćmy do ośrodka posiadającego umowę z NFZ na wykonywanie tego typu zabiegów, ma wyznaczony termin wizyty kwalifikacyjnej w ciągu 30 dni oraz, w zależności od stanu klinicznego i sprawności działania danego ośrodka, ma wyznaczony termin na zabieg operacyjny zazwyczaj w okresie od kilku tygodni do kilku miesięcy.

W 21 placówkach operujących zaćmę na zabieg czeka około 27 tysięcy pacjentów. O 18 tys. mniej pacjentów niż przed rokiem! Czas oczekiwania powinien nadal się skracać, ponieważ szpitale w Łódzkiem wykonują średnio około 2005 zabiegów miesięcznie, podczas gdy zgłasza się na nie około 1444 pacjentów z nowymi skierowaniami (nie u wszystkich są wskazania do operacji).
3765 SMS-ów z informacją o możliwości wcześniejszego skorzystania z zabiegu Łódzki NFZ wysłał do pacjentów, którym operację wyznaczono za więcej niż rok.

JAK ZNALEŹĆ KRÓTSZY CZAS OCZEKIWANIA NA ZABIEG USUNIĘCIA ZAĆMY

Informacje – aktualizowane – o krótkich terminach są dostępne także na stronie www.nfz-lodz.pl; terminyleczenia.nfz.gov.pl i pod numerem bezpłatnej infolinii 800 190 590.
Jeśli zdecydują się Państwo na zmianę placówki medycznej, na taką, która proponuje krótszy czas oczekiwania, konieczne jest poinformowanie o tym świadczeniodawcy, u którego wpisani byliście Państwo na listę oczekujących.
Do nowo wybranej placówki należy zgłosić się ze skierowaniem. Może to być nowe skierowanie lub to poprzednie odebrane z placówki, w której oczekiwaliście w kolejce.
Lekarz kwalifikujący do leczenia szpitalnego podejmie decyzję o terminie przeprowadzenia zabiegu usunięcia zaćmy. Na podstawie badań i analizy dokumentacji medycznej przedstawionej przez pacjenta lekarz oceni pilność zabiegu i wyznaczy jego termin.

Czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy dla pacjentów w trybie stabilnym w latach 2018-2019

RokPlacówka medyczna
Klinika Jasne BłoniaMedeor w ŁodziSzpital USK im. WAM
2018 (stan na VII 2018)33 miesiące16 miesięcy33 miesiące
2019 (stan na VII 2019)8 miesięcy6 miesięcy8 miesięcy
Redakcja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.