Śledczy chcą kary więzienia dla byłego dyrektora GOKiS w Łyszkowicach

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Śledczy chcą kary więzienia dla byłego dyrektora GOKiS w Łyszkowicach

Rafał Klepczarek

Półtora roku więzienia oraz trzyletniego zakazu zajmowania stanowisk kierowniczych w administracji samorządowej i państwowej prokuratura domaga się dla Piotra Klimkiewicza (wyraził zgodę na używanie pełnych personaliów), byłego dyrektora Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łyszkowicach.

Piotr Klimkiewicz oskarżony jest m. in. o przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz sfałszowanie dokumentu. Mężczyzna, któremu grozi do 10 lat więzienia, nie przyznaje się do winy.

Sędzia Motylewska-Kwiecień kilka dni temu zamknęła przewód sądowy. Przedstawiciel prokuratury wniósł do sądu o uznanie oskarżonego winnym popełnienia 14 stawianych mu zarzutów. Zawierający je akt oskarżenia jest pokłosiem doniesienia złożonego do prokuratury przez Adama Rutę, wójta gminy Łyszkowice.

Wójt Ruta poinformował śledczych, że w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Łyszkowicach doszło do podrobienia zarządzenia jego dyrektora. Zdaniem samorządowca, w piśmie datowanym na 26 sierpnia 2016 roku, usunięto datę znajdującą się obok podpisu głównej księgowej, a następnie przerobiony dokument został przedłożony wójtowi jako autentyczny. Dotyczył on inwestycji położenia kostki przy ośrodku kultury. Śledczy z Łowicza sprawdzali także kwartalne nagrody, które dyrektor GOKiS przyznawał sam sobie. Zdaniem wójta, doszło w ten sposób do przekroczenia uprawnień oraz niedopełnienia obowiązków służbowych przez jego podwładnego, który miał działać na szkodę interesu publicznego.

Grzegorz Stefański, adwokat oskarżonego mężczyzny podczas czwartkowej rozprawy prosił natomiast sąd o uniewinnienie jego klienta. W mowie końcowej wskazywał on, iż wypłaty nagród dla dyrektora akceptowała swoim podpisem główna księgowa GOKiS, na której ciążył obowiązek sprawdzenia tego, czy są one zgodne z prawem. Dodał, iż oskarżony zwrócił pieniądze, gdy tylko dowiedział się, że nie powinny one trafić na jego konto.

Obrońca Piotra Klimkiewicza uważa także, że do żadnego fałszerstwa nie doszło, gdyż były dyrektor GOKiS w czasie swojej pracy w ośrodku wydał kilkadziesiąt zarządzeń i nie było na nich dat oraz podpisu księgowej. Tak samo miało być w dokumencie, który został rzekomo sfałszowany. Reprezentant oskarżonego wskazywał także, że część zarzutów stawianych Klimkiewiczowi ma charakter naruszenia dyscypliny finansów publicznych, a jako taka nie powinno być przedmiotem rozprawy karnej. Wobec dyrektora powinny zostać ewentualnie wyciągnięte konsekwencje przewidziane przez ustawę o finansach publicznych, a sprawę powinien zbadać rzecznik dyscypliny finansów publicznych, a nie sąd.

Sam oskarżony, prosząc sąd ze łzami w oczach o uniewinnienie, przypomniał o swojej bogatej działalności społecznej oraz dobrej opinii na jego temat, która została nadszarpnięta za sprawą działań wójta gminy Łyszkowice.

Wyrok w tej sprawie zostanie wydany 24 stycznia.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.