Słuchacze ŁUTW w Łowiczu dowiedzieli się, jak radzić sobie z depresją [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. ŁUTW
Rafał Klepczarek

Słuchacze ŁUTW w Łowiczu dowiedzieli się, jak radzić sobie z depresją [ZDJĘCIA]

Rafał Klepczarek

„Jak radzić sobie z depresją” i „Metody skutecznej komunikacji międzypokoleniowej”, to wykład połączony z warsztatami dla słuchaczy Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Został on wygłoszony w sali ślubów USC w Łowiczu przez psycholog Renatę Kobalczyk.

Tematyka spotkania z psychologiem wynikała z projektu „Jesień życia – radość życia” realizowanego przez ŁUTW w okresie od września do listopada tego roku.

- Prelegentka rozpoczęła od tematyki depresji, zwracając uwagę na różnicę symptomów depresji starczej i depresji u osób młodszych, na objawy depresji często mylone z typowymi objawami wieku starszego, takimi jak kłopoty z pamięcią, koncentracją, osłabienie, zaburzenia snu, bóle mięśni - informuje Krystyna Kucharska, sekretarz ŁUTW. - Wymieniła najczęstsze przyczyny depresji, a wśród nich m.in. samotność, alienację, przekonanie, że jest się nieważnym i niepotrzebnym, czemu może sprzyjać także brak zainteresowania ze strony osób najbliższych.

Renata Kobalczyk zwróciła uwagę, że ciężkie przypadki depresji wymagają leczenia środkami farmakologicznymi i wizyt u specjalistów, np. psychologa czy psychiatry, ale pamiętać należy, że farmakologia nie zastąpi prawdziwych międzyludzkich relacji. Stowarzyszenia takie jak uniwersytety trzeciego wieku pozwalają osobom starszym na podtrzymywanie takich relacji, pomagają odnaleźć i rozwijać swoje pasje, zainteresowania, stwarzają okazję do aktywności fizycznej i intelektualnej, pozwalają uczestniczyć w życiu społecznym i kulturalnym, przynosząc wiele satysfakcji.

Słuchacze podzielili się z prelegentką swoimi sposobami na radzenie sobie ze stresem i na ćwiczenie pamięci, a potem otrzymali do rozwiązania dwa testy, na podstawie których mogli się dowiedzieć, jaki poziom stresu im zagraża (niski, przeciętny czy wysoki) i jaka jest ich samoocena (zawyżona, adekwatna czy zaniżona).

Ciekawym tematem spotkania była też komunikacja międzypokoleniowa, a jednym z jej aspektów – różnice w podejściu do „pokoleniowych idoli”: np. artystów, sportowców, literackich i filmowych bohaterów i tytułów, programów telewizyjnych, komunikatorów czy portali społecznościowych. Mimo wielu różnic, występuje wiele podobieństw w zainteresowaniach i upodobaniach ludzi w różnym wieku, a więc i wiele okazji do prowadzenia interesujących rozmów międzypokoleniowych.

Studenci-seniorzy otrzymali też adresy przydatnych dla nich stron internetowych, np.: www.silowniapamieci.pl, www.spokosenior.pl i www.fit.pl.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.