Spedytorzy z ZSP nr 4 w Łowiczu pojechali do Kutna [Zdjęcia]
Uczniowie drugiej klasy technikum spedycyjnego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Łowiczu pojechała na wycieczkę dydaktyczną do Kutna. Młodzież miała okazję m.in. zobaczyć terminal kontenerowy PCC Kutno.
Spółka PCC Intermodal S.A. organizuje transport kontenerów w oparciu o regularną sieć połączeń kolejowych pomiędzy polskimi i europejskimi portami morskimi, a terminalami zlokalizowanymi w głębi lądu. Terminal PCC Kutno rozpoczął swoją działalność w 2011 roku. Wiosną 2015 roku został wyposażony m.in. w dwie nowoczesne suwnice bramowe, dzięki czemu jest w stanie rocznie przeładować ponad 250 tysięcy TEU (1 TEU jest to jednostka standardowa dla przeliczania kontenerów o różnej pojemności, służy do opisywania pojemności statków i terminali kontenerowych. 1 TEU = 1 kontener 20 - stopowy ISO).
Przyszłych spedytorów z organizacją pracy terminala kontenerowego zapoznał Marcin Dobraczyński. Uczniowie zobaczyli m.in. strefy: przeładunków kolejowych, pracy suwnic bramowych, składowania kontenerów i serwisu taboru kolejowego. Młodzież obserwowała załadunek kontenerów na wagony kolejowe za pomocą suwnic o udźwigu 41 ton oraz pracę 90 tonowego rechastackera marki Hyster.
Atrakcyjnym punktem wizyty była możliwość obserwowania prac ładunkowych odbywających się na terminalu z wysokich suwnic bramowych.
Drugim przystankiem wycieczki była spółka Nijhof-Wassink. Firma, która powstała w 1967 roku w Holandii, funkcjonuje na polskim rynku transportowym już 27 lat.
Po centrum logistycznym firmy Nijhof-Wassink przewodnikiem młodzieży była Honorata Pędziejewska, specjalista ds. sprzedaży usługlogistycznych. Uczniowie obejrzeli hale magazynowe znajdujące się obok terminala kolejowego PCC Intermodal, z którym firma Nijhof-Wassink współpracuje.
W siedzibie Działu Transportu i Planowania Rafał Sucina zaprosił przyszłych spedytorów do sali konferencyjnej na prezentację dotyczącą obszarów działalności spółki. Młodzież w dziale planowania uzyskała informacje dotyczące organizowania pracy kierowców i zobaczyła na czym polega praca spedytora.
Na ulicy Holenderskiej 3 uczestnicy wycieczki obejrzeli myjnię cystern, gdzie wykorzystywana jest para wodna lub ciepła woda, a następnie udali się do arterii silosów, by przyjrzeć się procesowi załadunku granulatu tworzywa sztucznego.
Firma Nijhof-Wassink realizuje usługi transportu drogowego wykorzystując tabor samochodowy najnowszej generacji. Nowe modele ciągników siodłowych, które można było podziwiać z bliska mocno zainteresowały uczestników wycieczki.