Społeczność Mokrej Prawej uczciła pamięć swojego krajana, legionisty i uczestnika wojny polsko - bolszewickiej

Czytaj dalej
Marcin Niklewicz

Społeczność Mokrej Prawej uczciła pamięć swojego krajana, legionisty i uczestnika wojny polsko - bolszewickiej

Marcin Niklewicz

Tablicą pamiątkową, wmurowaną w elewację Szkoły Podstawowej w Mokrej Prawej, uczczono pochodzącego z tej miejscowości Stanisława Gajewskiego, żołnierza Legionów i uczestnika wojny polsko - bolszewickiej.

Stanisław Gajewski, syn Wincentego i Marii z domu Bergiełło, urodził się w Mokrej Prawej 14 października 1891 roku; miejsce i data jego śmierci pozostają nieznane. Założyciel Związku Strzeleckiego w szwajcarskim Zurychu, służył w 1 Kompanii Kadrowej Legionów Polskich jako żołnierz 3 plutonu o pseudonimach Chłop i Mokrski. W walkach swojego oddziału brał udział od 6 sierpnia do 28 listopada 1914 roku, kiedy z powodu choroby został zwolniony ze służby wojskowej. Nie oznaczało to jednak ostatecznego końca frontowej przygody Gajewskiego, który kilka lat później jako ochotnik wziął udział w wojnie z bolszewikami. Po zakończeniu wojny pracował jako urzędnik w warszawskim Zarządzie Miejskim.

Pamięć o bohaterze w jego rodzinnej miejscowości uczczono odsłonięciem tablicy na elewacji miejscowej szkoły podstawowej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rodziny Stanisława Gajewskiego, społeczności szkoły i wsi, duchowni, władze gminy, strażacy i poczty sztandarowe szkół z terenu gminy. O asystę i oprawę zadbali członkowie Stowarzyszenia Tradycji 26. Skierniewickiej Dywizji Piechoty oraz Orkiestry Dętej Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Skierniewicach. Sylwetkę żołnierza Legionów przybliżył zebranym ppłk. Andrzej Krysiak, wiceprezes Zarządu Rejonowego Żołnierzy Wojska Polskiego w Skierniewicach.

Marcin Niklewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.