Spotkanie wigilijne w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Łowiczu [ZDJĘCIA]
„Wy też bądźcie gotowi, gdyż o godzinie, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie” (Łk 12, 40). Pod takim hasłem odbyło się przedświąteczne spotkanie w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Łowiczu. Gościł na nim ks. Józef Zawitkowski, emerytowany biskup pomocniczy diecezji łowickiej.
Uroczystość zainaugurował dyrektor Jerzy Zabost. W swoim krótkim przemówieniu nawiązał do tego, aby nie traktować Bożego Narodzenia jako magicznego czasu.
- A kto wie, czy za rogiem nie stoją anioł z Bogiem? – zacytował słowa piosenki zasłyszanej w radio. Dalej dodał, że w tym duchu zaprasza do obejrzenia części artystycznej, którą przygotowali szkolni nauczyciele religii wraz z opiekunami szkolnego zespołu pieśni i tańca Blichowiacy.
Katecheta Piotr Sumiński dokonał wprowadzenia przed jasełkami. Wyjaśnił, skąd się wziął pomysł tegorocznego hasła, wytłumaczył znaczenie adwentu, przywołał postać Maryi, jako tej, która urodziła światu Boga, pokrótce omówił znaczenie choinki.
– Mamy wszystko, co jest potrzebne do przeżycia tegorocznej szkolnej wigilii: choinkę, która jest symbolem Chrystusa, Światłości Świta, opłatek, którym się podzielimy i Słowo Boże o narodzeniu Pana Jezusa, które nas nakarmi. Chcemy, aby w Święta Bożego Narodzenia było więcej Bożego narodzenia – podsumował.
Prologiem do występów artystycznych była piosenka wykonana przez siostry Gabrielę i Kingę Foks oraz Roberta Kaczora pt. „Maryjo, czy ty wiesz”. W przedstawieniu teatralnym młodzież pokazała sytuację, w której Bóg przychodzi do konkretnej rodziny, a ona Go przyjmuje. Głębszy przekaz był taki, że przez prezentowane treści nowo narodzony Jezus zamieszkuje w szkole i chce być w niej przyjęty.
Podczas uroczystości życzenia składał m. in. ks. bp Józef Zawitkowski. – Bardzo was kocham – mówił duchowny.
Pełen wzruszenia wyraził swoją radość z możliwości podziwiania kolorowych pasiaków, których widok przywołuje w pamięci wspomnienia o ukochanej mamie. Dodał, że cieszy się, że w ZSP nr 2 przeżywa się i świętuje Boże Narodzenie. Dalej podziękował nauczycielom religii, że w czasie jego choroby modlili się w intencji jego zdrowia. – Wiecie co to znaczy, że ludzie łamią się opłatkiem? To znaczy, że mówią za pomocą tego gestu o tym, że podzielą się z tobą ostatnim kawałkiem chleba, który będą mieli – kontynuował ksiądz biskup.
Następnie w asyście Blichowiaków duchowny pobłogosławił opłatki wigilijne, aby zebrani mogli sobie złożyć świąteczne życzenia.
W czasie ich trwania Blichowiacy śpiewali kolędy. Po uroczystości nauczyciele wraz z gośćmi udali się na poczęstunek przygotowany przez młodzież uczącą się na kierunku gastronomicznym.