Spotkanie z Darkiem Foksem w Miejskiej Bibliotece Publicznej [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Marcin Niklewicz

Spotkanie z Darkiem Foksem w Miejskiej Bibliotece Publicznej [ZDJĘCIA]

Marcin Niklewicz

Skierniewiczanin dla którego mijający rok okazał się wyjątkowo płodny literacko, był gościem spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Skierniewicach.

Okazją do spotkania było wydanie w tym roku dwóch pozycji Foksa: "Zawrót głowy. Antologia polskich wierszy filmowych" oraz "Pieśni o wszystkim". A w druku jest jeszcze kolejna - "Cafe Spitfire". Rozmowę poprowadziła pracownica MBP Agnieszka Kutermankiewicz.
Autor czytał m.in. fragmenty "Pieśni o wszystkim" i odnosił się do pytań o ich minimalistyczną, ascetyczną wręcz formę, którą przyjął jako swój sprzeciw wobec zalewu słowotoku.
- To jedna z form oporu wobec mainstreamu, zarazem sposób na szybkie zwrócenie na coś uwagi - wyjaśniał Foks. - Wystarczy dać impuls odbiorcy...
Uczestnicy spotkania usłyszeli też o kulisach powstania antologii poezji filmowej. Jej pierwowzór powstał już przed 17 laty. "Zawrót głowy..." to wybór o wiele bardziej obszerny, obejmujący 266 wierszy 121 autorów, wśród których znaleźli się m.in.: Zbigniew Herbert, Jarosław Iwaszkiewicz, Antoni Słonimski, Tadeusz Różewicz, Wisława Szymborska, Jerzy Skolimowski czy Jerzy Jarniewicz. Poezję ilustrują fotomontaże, na których znanym aktorom - nieraz uchwyconych w kultowych kadrach - towarzyszą książki z polską poezją.
- Uważam film za o wiele ważniejszą sztukę niż choćby teatr, który jest dla mnie martwym elementem kultury - mówił o swoim stosunku do X Muzy Darek Foks.

Marcin Niklewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.