Spotkanie z mieszkańcami w sprawie zwiększania udziału OZE w wytwarzaniu energii na terenie Skierniewic [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Katarzyna Michałowska
Katarzyna Michałowska

Spotkanie z mieszkańcami w sprawie zwiększania udziału OZE w wytwarzaniu energii na terenie Skierniewic [ZDJĘCIA]

Katarzyna Michałowska

24 lipca w sali konferencyjnej OSiR odbyło się spotkanie przedstawicieli urzędu miasta z mieszkańcami Skierniewic, którzy wcześniej byli zgłoszeni do udziału w projekcie instalacji zestawów solarnych lub kotłów na pellet w domach jednorodzinnych.

W ramach projektu w 117 budynkach prywatnych zostaną zainstalowane tzw. solary, a w 5 kotły na pellet.
Większość mieszkańców, którzy zjawili się na spotkaniu, czekała na realizację programu około dwóch lat. Część nie była jeszcze zgłoszona, ale wyraziła chęć uczestnictwa.
– We wrześniu 2017 roku składaliśmy do Sądu Administracyjnego wniosek, którego elementami były Państwa deklaracje. Był bardzo długo w ocenie. W końcu czerwca 2019 roku prezydent Krzysztof Jażdżyk podpisał umowę o dofinansowanie. 23 czerwca nabrała ona mocy prawnej.
Urząd miasta skierował niedawno pisma do mieszkańców, w których zwracał się z prośbą o deklaracje na ostateczny udział w projekcie.
– Musimy osiągnąć pewien wskaźnik zapisany w projekcie. Musimy go osiągnąć. Mamy kilka rezygnacji osób, które nie chciały czekać tak długo. Przez to musimy pozyskać nowe osoby, które zadeklarują swój udział – mówił podczas spotkania Zbigniew Sawicki, naczelnik wydziału pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych. – Zdajemy sobie sprawę, że jest okres urlopowy. Dajemy osobom wcześniej zdeklarowanym jeszcze kilka dni na zastanowienie. Będziemy dzwonić do osób, które nie dotarły na spotkanie.
Osoby wcześniej zgłoszone mają możliwość rezygnacji do przyszłej środy, czyli do 31 lipca. Później urząd miasta będzie musiał zwrócić się do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi o ostateczną opinię dopuszczającą nowe osoby do projektu.
– Mamy nadzieję, że do końca sierpnia uzyskamy taką zgodę i do końca września ogłosimy nabór na wolne miejsca – dodał naczelnik. – Jeśli się to uda, w październiku będziemy chcieli ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy. Rozstrzygnięcie prawdopodobnie będzie w listopadzie. W tym momencie będziemy chcieli podpisywać umowy z mieszkańcami. Będą to umowy ostateczne opiewające już na konkretną kwotę. W okresie od grudnia 2019 r. do grudnia 2020 r. kolektory będą montowane.
Zestaw solarny składający się z dwóch kolektorów będzie kosztował około 9800 zł, z trzech będzie to kwota 11300 zł, a z czterech ok. 15 tys. zł. W wyniku przetargu te ceny mogą jeszcze spaść.
– Mieszkańcy będą musieli ponieść kwotę 15 proc. oraz podatek VAT. Przy kwocie 15 tys. zł brutto w przypadku 4 kolektorów, uczestnik projektu będzie musiał zapłacić 3194 zł. Bardzo ważne, żeby wpłaty były jednorazowe. Miasto zakłada pieniądze na całą realizację projektu. Potem urząd miasta składa wniosek i urząd marszałkowski oddaje pieniądze po roku – mówiła Liliana Majka, skarbnik miasta.

Katarzyna Michałowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.