Ewa Abramczyk-Boguszewska

Sprawdź, co zrobić, aby zdać egzamin

W przygotowaniu do egzaminu pomagają też powtórki na lekcjach Fot. Archiwum W przygotowaniu do egzaminu pomagają też powtórki na lekcjach
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Radzimy, jaką stosować dietę, jak się uczyć i nie stresować. Podajemy zasady obowiązujące na testach ustalone przez CKE.

Przed uczniami prawdziwy egzaminacyjny maraton. Na pierwszy ogień pójdą szóstoklasiści, potem młodzież z gimnazjum i wreszcie maturzyści. Podpowiadamy, jak dobrze wykorzystać ostatnie dni i tygodnie przed egzaminami.

Jak powtórzyć materiał

1. Zacznij od przygotowania dobrego planu, najlepiej z kalendarzem w ręku. Zastanów się, ile masz czasu na powtórzenie materiału. Przy powtórkach przydają się:

notatki, mapy, wykresy, tabele i wszystkie inne formy graficzne, które ułatwią Ci zapamiętanie informacji gotowe materiały, np. bryki, vademecum, zbiory zadań, ale te, które są sprawdzone

2. Pomyśl, co umiesz lepiej, a co nie idzie ci zbyt dobrze. Wiadomo, że więcej czasu zajmie Ci przyswojenie trudniejszych wiadomości, dlatego nie zostawiaj ich na ostatnią chwilę. Pamiętaj, że lepiej mieć podstawową wiedzę ze wszystkich działów niż tylko niektóre opracować szczegółowo. Może się przecież zdarzyć, że pytania będą dotyczyć zagadnień, które pominąłeś.

3. Zadbaj o dobre miejsce do nauki. Nikt nie każe Ci siedzieć murem przy biurku, ale postaraj się, aby w pokoju było jak najmniej rzeczy, które nie pozwalają Ci się skupić. Nie kładź się z notatkami na kanapie, bo prawdopodobnie szybko poczujesz senność. Lepiej też, żeby w pomieszczeniu, w którym się uczysz, nie było zbyt ciepło. Zbyt wysoka temperatura rozleniwia i nie sprzyja koncentracji.

4. Wybierz najlepszą dla siebie metodę nauki. Jeśli jesteś wzrokowcem, podkreślaj i zaznaczaj kolorami rzeczy, które musisz zapamiętać. Słuchowcom dobrze zrobi głośne powtarzanie materiału. Można też łączyć obie te metody.

5. Pamiętaj, aby robić przerwy po około 40 min. nauki. Przerwa powinna trwać maksymalnie 5-10 min.

Czego unikać

Wielu młodych ludzi twierdzi, że najlepiej uczy się im przy muzyce, telewizorze, że nie mogą skupić się w absolutnej ciszy. To możliwe, ale mówimy od razu - telewizor trzeba wyłączyć. Włączony nas rozprasza. Mimo woli zerkamy na ekran i odrywamy się od nauki. Z podobnych powodów lepiej także odłożyć na bok telefon komórkowy zwłaszcza, jeśli mamy zwyczaj co chwilę po niego sięgać i sprawdzać, czy ktoś dzwonił albo wysłał sms.

Według naukowców w skupieniu pomaga najbardziej muzyka poważna. Większość młodzieży nie przepada za nią, ale może warto spróbować, jeśli ma ona tak zbawienny wpływ na naszą zdolność koncentracji. Podobno najskuteczniejsze są utwory Mozarta.

Co jeść

Na pracę mózgu ma wpływ nasza dieta. Jak należy się odżywiać, aby skutecznie się uczyć?

1. Na Twoim talerzu powinny znaleźć się zdrowe produkty: ciemne pieczywo, najlepiej razowe, chuda wędlina, ryba. Odpowiedni będzie też jogurt z musli, chudy twaróg, jajko.

W dniu egzaminu, najlepiej na dwie godziny przed jego rozpoczęciem, koniecznie zjedz śniadanie. Powinno być pożywne, ale lekkostrawne.

2. Jeśli masz skłonności do podjadania podczas nauki, chipsy i paluszki zastąp pestkami dyni, słonecznika czy orzechami. Idealne będą świeże warzywa i owoce, na przykład marchewki, ćwiartki jabłka itp.

3. Na kilka dni przed egzaminem dobrze jest zrezygnować z tłustych mięs, sosów i innych ciężko strawnych dań. Koncentracji nie poprawią też fast foody, które nie mają wartości odżywczych, za to bardzo dużo kalorii.

Jak opanować stres

W ostatni dzień przed testem idź na spacer, odpocznij. Jeśli jednak w opanowaniu nerwów pomaga Ci powtarzanie materiału, nie rezygnuj z tego. W dniu egzaminu:

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.