Starosta łowicki nie zmienił decyzji w sprawie IV LO

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Starosta łowicki nie zmienił decyzji w sprawie IV LO

Rafał Klepczarek

Krzysztof Figat, starosta łowicki odpowiedział na pismo Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Ponadgimanzjalnych nr 4. Z jego odpowiedzi wynika, że nie zmienił zdania w sprawie „przeniesienia” jednej klasy z IV LO do I LO.

Władze powiatu podjęły decyzję o wprowadzeniu limitów liczby klas pierwszych w łowickich ogólniakach. I LO od 1 września może utworzyć cztery klasy, czyli o jedną więcej niż działa tam obecnie, II LO – trzy oddziały, a IV LO – dwa. Oznacza to, że ogólniak wchodzący w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 straci jedną klasę.
Decyzja władz powiatu została uznana przez członków rady pedagogicznej popularnego „Ekonomika” za „niesprawiedliwą, krzywdzącą i niczym nie uzasadnioną”. Nauczyciele ZSP nr 4 dali temu wyraz w piśmie, które wystosowali do starosty Figata. Ten odpisał im, że ustalając ofertę edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych brał pod uwagę wiele aspektów, z których za priorytetowe uznał możliwości finansowe powiatu, preferencje uczniów, zapotrzebowanie lokalnego rynku pracy, prognozy demograficzne oraz lokowanie szkół w rankingach oświatowych placówek ponadgimnazjalnych.
- (…) Zmniejszenie o jeden oddział IV Liceum Ogólnokształcącego w Łowiczu, to przede wszystkim zmniejszenie liczby godzin nadliczbowych nauczycieli, a co za tym idzie oszczędności w budżecie powiatu, przy jednoczesnym zaspokojeniu zapotrzebowania na kształcenie ogólne w naszym regionie – czytamy w piśmie, które Krzysztof Figat wystosował do nauczycieli ponadgimnazjalnej czwórki.
Szef ZPŁ podkreśla przy tym, że łączna liczba miejsc przygotowanych na przyszły rok szkolny w ogólniakach pozostaje bez zmian, a przesunięcie jednej klasy między szkołami „nie oznacza konieczności zwalniania nauczycieli”. Starosta nie zgadza się także ze stawianym mu zarzutem łamania zasady powszechnej dostępności do kształcenia. Z jego pisma można wyczytać, że przenosi klasę z ogólniaka , który w wojewódzkim rankingu tego typu szkół jest 43. do LO, które może pochwalić się znacznie wyższą, bo 24. pozycją. Samorządowiec dostrzega także fakt, iż w analogicznym rankingu techników ZSP nr 4 jest na wysokiej 8. pozycji i zaleca poszukiwanie nowych kierunków zawodowych.
Zofia Szalkiewicz, dyrektor ZSP nr 4, już skorzystała z tej możliwości i zamierza ogłosić nabór do czterech klas pierwszych techników ekonomicznego (2 oddziały), spedycyjnego (1 oddział) i handlowego (1 oddział), dwóch klas ogólnokształcących oraz zawodówki o profilu sprzedawca. Podczas ubiegłorocznego naboru szkoła z ul. Kaliskiej znalazła chętnych na półtorej klasy kształcącej w zawodzie technik ekonomista, na cały oddział o profilu technik spedytor oraz połowę klasy o specjalności technik handlowiec. Od lat nie udało się natomiast utworzyć szkoły zawodowej. Bez problemu zaś skompletowano trzy klasy ogólnokształcące.

Rafał Klepczarek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.