„Stop dopalaczom” to mocna i dająca do myślenia akcja
Komiks „Mocarz” trafi do rąk wielu uczniów. Zainteresowane samorządy i instytucje mogą zgłaszać chęć wzięcia udziału w akcji.
Wkrótce do rąk gimnazjalistów trafi komiks „Mocarz”. Tak samo nazywa się popularny dopalacz, którego toksyczne związki działają silniej od niektórych narkotyków. Nasz „Mocarz” będzie znakiem rozpoznawczym akcji przeciwko handlarzom śmiercionośnymi substancjami.
„Mocarz” narysowany przez Wojciecha Stefańca, polskiego grafika i rysownika komiksowego pokazuje, co dzieje się z człowiekiem, który wziął dopalacze oraz informuje do czego prowadzi ich zażywanie i dlaczego należy ich unikać.
Dzięki pozytywnym reakcjom na naszą inicjatywę komiks już niebawem będzie rozdawany w skierniewickich, łowickich i rawskich gimnazjach.
Partnerem wydania będzie między innymi rawskie starostwo na czele ze starostą Józefem Matysiakiem, rawski urząd gminy i jego wójt Krzysztof Starczewski, skierniewicki urząd gminy i wójt Dominik Moskwa oraz urząd gminy Chąśno z wójtem Dariuszem Reczulskim. Czekamy na kolejne zgłoszenia zainteresowanych samorządów i instytucji. Co kierowało tymi, którzy postanowili wziąć udział w akcji?
- Problem dopalaczy w gminach nie jest zauważalny, ale chcemy dmuchać na zimne, uczulić dzieci i młodzież, i taki program zrealizować - tłumaczy Krzysztof Starczewski, wójt gminy Rawa Mazowiecka. - Będziemy edukować młodzież poprzez komiksy, a przy okazji swoim wsparciem będą służyć psychologowie i wychowawcy. Profilaktyka jest bardzo ważna, należy wypróbować różne dostępne możliwości.
Ważną rolę edukacji i profilaktyki podkreśla także wójt gminy Skierniewice.
- Jestem uczulony na takie zagadnienia, sam mam dwóch synów i o ile alkohol czy papierosy można wyczuć, to z dopalaczami jest wielki problem - mówi Dominik Moskwa. - Myślę, że oprócz klas gimnazjalnych zainteresujemy publikacją też uczniów klas szóstych. Wiadomo, że już po jednej dawce dopalacza może dojść do tragedii.
Dariusz Reczulski, wójt gminy Chąśno w powiecie łowickim też stara się chuchać na zimne i profilaktycznie przeciwdziałać dopalaczom w szkołach. Gimnazjaliści z tej części powiatu łowickiego niebawem zapoznają się z komiksem „Mocarz”, który przestrzega przed zgubnymi skutkami zażywania tego typu substancji.
- Wśród naszych uczniów nie stwierdziliśmy przypadku zatrucia dopalaczami, ale wszyscy żyjemy w globalnej wiosce, więc chcemy zająć się profilaktyką tego problemu w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć” - mówi wójt Dariusz Reczulski.
W tygodniku „ITS” oraz w serwisie internetowym www.naszemiasto.pl będziemy informować, jak działają, czym są oraz do czego prowadzi zażywanie dopalaczy. Relacjonować będziemy ponadto przebieg akcji „Stop dopalaczom” z tych szkół, które zdecydowały się przystąpić do naszej inicjatywy. Wszystko po to, by powiedzieć dopalaczom stanowcze NIE i pokazać, jak partnerzy naszej akcji wspólnie walczą o zdrowie młodych ludzi.
Zgubne skutki wzięcia dopalaczy odczuły na własnej skórze nawet 12-letnie dzieci. Od dopalaczy można się bardzo łatwo uzależnić. Dlatego każdy rodzaj profilaktyki jest niezwykle istotny.