Stowarzyszenie z Łodzi chce dać pracę w Łowiczu

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Stowarzyszenie z Łodzi chce dać pracę w Łowiczu

Rafał Klepczarek

Tomasz Musielski, prezes Stowarzyszenia Wsparcie Społeczne Ja-Ty-My z Łodzi złożył władzom Łowicza ciekawą propozycję. Chce na on wydzierżawić lub otrzymać w użyczenie miejską nieruchomość przy ul. Kaliskiej. Prezes Musielski deklaruje, że znalazłoby tam pracę od 40 do 45 osób, w tym około 30 niepełnosprawnych.

- Planujemy tam utworzyć hotel oraz centrum wsparcia dla organizacji pozarządowych - informuje prezes Musielski. - Oczywiście wiemy, że obecnie działa tam np. restauracja i nikogo nie zamierzamy wyrzucać.

Przypomnijmy, że pod koniec czerwca Rada Miejska w Łowiczu na wniosek burmistrza Krzysztofa Kalińskiego powołała do życia pierwszą w pełni miejską spółkę. Jej zwolennicy twierdzili, że pozwoli ona na stworzenie zakładu aktywizacji zawodowej dla niepełnosprawnych z hotelem i cateringiem oraz inkubatora dla młodych przedsiębiorców oraz stowarzyszeń pozarządowych. Spółka będzie miała także pole do popisu przy pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych. Przeciwnicy CRL podwalin jego powstania dopatrywali się natomiast w budowaniu przez burmistrza Łowicza kapitału politycznego przez tworzenie kolejnych posad, które obsadzone zostaną z koalicyjnego klucza. CRL na razie działa tylko na papierze, gdyż włodarz Łowicza jeszcze nie zarejestrował jej u notariusza.

- Burmistrz Krzysztof Kaliński przedstawił nam dziś (20 stycznia - przyp. red.) propozycję pana Musielskiego, informując, że zapozna z nią także inne komisje - mówi Zofia Wielemborek, przewodnicząca miejskiej komisji gospodarczej. - Będziemy na temat tej oferty debatować także na styczniowej sesji Rady Miejskiej w Łowiczu.

Stowarzyszenie Wsparcie Społeczne "Ja-Ty-My" jest organizacją pozarządową działającą od 2002 r. Powstało ono w wyniku doświadczeń członków założycieli z trzyletniej współpracy z Community Limited Trust w Szkocji w ramach realizowanego projektu firmy społecznej, projektu wzorowanego na modelowym hotelu Six Mary's Place w Edynburgu. Stowarzyszenie to wyrosło z Towarzystwa Przyjaciół Niepełnosprawnych — organizacji zajmującej się rehabilitacją osób chorujących psychicznie.

Pomysł na powstanie stowarzyszenia specjalizującego się we wspieraniu rehabilitacji społecznej i zawodowej osób wyrzuconych na margines zatrudnienia z powodu niepełnosprawności lub trudnej sytuacji społecznej czy życiowej oraz na propagowanie modelu przedsiębiorstwa społecznego jako sposobu rozwiązywania problemów zawodowych tych osób był konsekwencją przeświadczenia założycieli o konieczności zmiany w dotychczasowym podejściu do tej problematyki.

Zmiana ta miałaby polegać na stworzeniu dla osób wykluczonych wyspecjalizowanej organizacji zajmującej się przygotowywaniem miejsc pracy przez wdrażanie modelu przedsiębiorstwa społecznego oraz na przekazywaniu posiadanej wiedzy i doświadczenia innym organizacjom, by w ten sposób upowszechniać ten model przedsiębiorczości.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.