Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Stuletnie jednostki OSP z wojewódzkiego łódzkiego nagrodzone w Maurzycach

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Stuletnie jednostki OSP z wojewódzkiego łódzkiego nagrodzone w Maurzycach

Rafał Klepczarek

Goście z całego regionu łódzkiego zjechali do skansenu wsi łowickiej na obchody Wojewódzkiego Dnia Strażaka 2018 w Maurzycach.

Sobotnie (5 maja) uroczystości rozpoczęła msza odprawiona przez księdza biskupa Andrzej F. Dziubę, ordynariusza diecezji łowickiej oraz strażackich kapelanów z 22 powiatów województwa łódzkiego. Po nabożeństwie na ścianie zrekonstruowanej remizy strażackiej z 1913 roku odsłonięto pamiątkową tablicę. Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości ufundowali ją druhowie z województwa łódzkiego.

Podczas strażackiej imprezy w powiecie łowickim Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej udekorowano jednostki OSP, które w tym roku obchodzą swoje setne urodziny. W Łódzkiem rówieśniczek Niepodległej z 1918 roku jest aż 109. W Maurzycach uhonorowano 30 z nich.

Strażackie odznaczenia trafiły na sztandary jednostek OSP z Bochenia (powiat łowicki), Grochowa (pow. kutnowski), Łobudzic (pow. bełchatowski), Pruszkowa i Wodzierad (pow. łaski), Tumu (pow. łęczycki), Starej Gadki i Kruszowa (pow. łódzki wschodni), Przygłów (pow. piotrkowski), Wartkowic (pow. poddębicki), Radziechowic II i Ketlina (pow. radomszczański), Kurzeszyna (pow. rawski), Stolca (pow. sieradzki), Janisławic (pow. skierniewicki), Cieszęcina (pow. wieruszowski), Mąkolic (pow. zgierski) oraz Konstantynowa Srebrnej (pow. pabianicki).

Strażackie krzyże trafiły także do Krzysztofa Janiaka (pow. poddębicki), starosty Krzysztofa Figata (pow. łowicki), Bogdana Pietrykowskiego (pow. piotrkowski), Jerzego Grzywki (pow. rawski), Marka Stachowiaka (pow. sieradzki) i Bogdana Potakowskiego (pow. zgierski).

Z kolei medalem honorowym im. Bolesława Chomicza nagrodzono Mariana Zaborowskiego z powiatu radomszczańskiego oraz Hieronima Sarnowskiego z powiatu sieradzkiego. Oprawę muzyczną wojewódzkim obchodom Dnia Strażaka 2018 zapewniła orkiestra OSP w Górki Pabianickiej. Uroczystość zakończył piknik strażacki.

Za najstarszą jednostkę OSP na obecnych ziemiach Polski uznawana jest ta z Kadłuba Wolnego spod Opola. Działa ona od 1829 roku. W Królestwie Polskim pierwsi druhowie zaczęli natomiast ratować ludzkie życie i mienie w Kaliszu. Był to rok 1864. Jeżeli chodzi o nasz region, to powstanie OSP w Łowiczu oraz OSP w Skierniewicach datowane jest na rok 1879.

Jedną z najstarszych jednostek OSP, która została odznaczona najwyższym odznaczeniem związku w Maurzycach, była ta z Bochenia pod Łowiczem. Powstała w 1913 roku z inicjatywy Czesława Motylińskiego. Od 17 lat jest częścią krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać najnowsze wydanie Tygodnika ITS.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Tygodnika ITS
  • najnowsze e-wydanie Tygodnika ITS
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Rafał Klepczarek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

tygodnikits.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.