Sukcesy dr Moniki z instytutu
Monika Kałużna otrzymała nagrodęą Prezesa Rady Ministrów za wyróżnioną rozprawę doktorską.
Dr Monika Kałużna pracuje w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach. Odkąd pamięta, zawsze chciała pracować w laboratorium - i tak się stało. Skierniewiczanka ukończyła Technikum Ogrodnicze w Skierniewicach, a następnie studia magisterskie na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Łódzkiego, specjalizując się w biotechnologii.
- Takie wykształcenie przekłada się na uniwersalne spojrzenie pani Moniki na roślinę, z jednej strony w aspekcie produkcji ogrodniczej, z drugiej - zmian biochemicznych i genetycznych - mówi prof. Piotr Sobiczewski, kierownik Zakładu Ochrony Roślin Sadowniczych IO. - To osoba bardzo samodzielna, dobrze zna język angielski, w którym prowadzi wykłady i dyskusje za granicą w ramach różnych konferencji i spotkań naukowych - dodaje.
Wyjątkowym sukcesem, którym może się pochwalić dr Monika Kałużna, jest nagroda premiera za wyróżnioną rozprawę doktorską. Praca, którą oceniał zespół ekspertów, została wykonana pod kierunkiem prof. dr hab. Piotra Sobiczewskiego i dr hab. Joanny Puławskiej, profesorów IO.
- Odkryłam nowy takson bakterii powodujący raka bakteryjnego drzew pestkowych, który może mieć duże znaczenie epidemiologiczne - mówi laureatka wyróżnienia.
Badania stanowiące przedmiot rozprawy dotyczyły biogeografii patogenów powodujących chorobę w Polsce oraz jej etiologii. Rak wyrządza straty o znaczeniu gospodarczym w sadach i szkółkach. Stwierdzono, że bakterie rakotwórcze występują w większości rejonów sadowniczych oraz wykazano ich bioróżnorodność wyodrębniając zarówno dotychczas poznane grupy taksonomiczne, jak i jeszcze nieopisaną grupę szczepów o nietypowych cechach, posiadających rangę nowego taksonu.
Po raz pierwszy na świecie laureatka opracowała metodę identyfikacji dwóch ras sprawcy choroby z zastosowaniem techniki PCR, co pozwala na ich szybką identyfikację w czystej kulturze i wykrywanie bezpośrednio w materiale roślinnym. Znaczenie przeprowadzonych badań ma zasięg międzynarodowy. Odkrycie jest ważne nie tylko dla nauki, ale i dla producentów owoców.
Pani Monika liczy też na to, że wyróżnienie przyczyni się do większej możliwości otrzymania grantów na badania. W tej chwili jest ona wykonawcą w kilku projektach, kierowanych m. in. przez prof. Puławską, zajmując się aspektami genetycznymi patogenów roślin.
- W ostatnim czasie patogeny bakteryjne są wykrywane na gatunkach roślin, na których wcześniej nie były notowane - tłumaczy Monika Kałużna. - Teraz jest to problem, na który niewątpliwie ma wpływ międzynarodowa wymiana materiału roślinnego, a także zmiany klimatyczne.
Prof. Sobiczewski nie może się nachwalić doktorantki.
- Monika zawsze z wielkim zaangażowaniem podejmuje się realizacji nowych wyzwań badawczych i rozwiązywania problemów, ma dużą umiejętność zarówno pracy indywidualnej, jak i w zespole - mówi.
Skierniewiczanka wyjeżdża do Włoch na staż naukowy, który dotyczy poznania metod wykrywania i identyfikacji bakterii kwarantannowej Xylella fastidiosa.
- W tej chwili pracuję nad kolejną metodą identyfikacji bakterii - zdradza.
Prywatnie pani doktor jest od 6 lat szczęśliwą mężatką.