Wojciech Kubik

Święto Kwiatów Owoców i Warzyw w czasie pandemii

Święto Kwiatów Owoców i Warzyw w czasie pandemii
Wojciech Kubik

Tegoroczne Święto Kwiatów Owoców i Warzyw będzie trwało tylko dzień i zostanie podzielone na kilka imprez organizowanych w różnych częściach miasta.

Od chwili ogłoszenia stanu pandemii zastanawiano się, czy uda się w ogóle zorganizować w tym roku kolejną edycję Święta Kwiatów. Zmieniło się to na początku tego tygodnia, kiedy to ratusz przedstawił swoje plany.

- Tegoroczne święto będzie zorganizowane w formie ograniczonej, ale się odbędzie. Musimy jednak to dostosować do nowej, epidemicznej rzeczywistości, która wyklucza myślenie o święcie w taki sposób, jak w latach minionych - mówi Krzysztof Jażdżyk, prezydent Skierniewic.

Pierwszą wielką zmianą jest rezygnacja z parady, którą dotychczas święto się rozpoczynało. Nie będzie możliwości, aby w jednym miejscu zgromadzić tak wielką liczbę ludzi i zapewnić wymagane prawem odstępy. Ciężar całego święta przeniesiony będzie zatem z Rynku w kilka różnych punktów miasta.

- Otwarcie planowane jest tradycyjnie, na Rynku, ale występy i części artystyczne odbywać będą się na trzech odrębnych scenach. Jedna z nich stanie na osiedlu Rawka, druga na Widoku, a trzecia nad zalewem - wyjaśnia prezydent.

Takie rozwiązanie ma zapobiec gromadzeniu się widzów w jednym miejscu. Na każdej ze scen odbędą się koncerty, zaś każda z zaproszonych gwiazd wystąpi przynajmniej w dwóch punktach Skierniewic.

Rynek, na którym dotychczas skupiało się życie artystyczne święta, zostanie przekształcony w część do organizowania imprez kulinarnych, czyli między innymi Festiwalu Roślinożerców.

Zmieni się też część handlowa, choć stoiska nadal umiejscowione będą przy ulicach w centrum Skierniewic. Ma być ich jednak o wiele mniej.

- Chcemy powrócić do rdzennego charakteru święta. Stoiska będą jedynie związane z handlem i prezentację kwiatów, owoców i warzyw - informują w UM Skierniewice.

Zniknie za to „otoczka” gastronomiczna, piwna i handlowa, która nie jest związana z „imprezami roślinnymi”. Władza planuje także większą liczbę imprez w parkach. Z kolei na terenie hal sportowych mają być „osady” Instytutu Ogrodnictwa.

Tajemnicą na razie jest to, kto wystąpi na trzech miejskich scenach. O tym władze miasta zamierzają poinformować najpóźniej za trzy tygodnie. Pewne też jest, że tegoroczne święto trwać będzie tylko jeden dzień - 19 września.

Wojciech Kubik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.