Szczepionka przeciw grypie z refundacją dla seniorów

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Redakcja

Szczepionka przeciw grypie z refundacją dla seniorów

Redakcja

Seniorzy w wieku 65 + mogą po raz pierwszy skorzystać z refundowanej przez NFZ szczepionki przeciwko grypie. Zbliża się sezon grypowy, dlatego warto pomyśleć o zaszczepieniu. Szczepienie pozwala uniknąć zachorowania na grypę i związanych z nią powikłań, które są szczególnie groźne dla Seniorów.

Od 1 lipca 2018 r. podlega refundacji z odpłatnością 50%, szczepionka przeciw grypie VaxigripTetra, zawiesina do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce, 0,5 ml.
Wskazaniem do refundacji jest czynne uodpornienie osób powyżej 65. roku życia w zapobieganiu grypie wywołanej przez dwa podtypy wirusa grypy A oraz dwa typy wirusa grypy B, które zawarte są w szczepionce.
Osoby, które ukończyły 65 lat, mogą kupić w aptece szczepionkę jako refundowaną na podstawie recepty wystawionej przez lekarza leczącego danego pacjenta (lekarz POZ, lekarz specjalista, lekarz z prywatnego gabinetu, itd.). Za refundowaną szczepionkę pacjent, który ukończył 65 lat, zapłaci 22,88 zł.
Informujemy, że w przypadku pacjentów, którzy nie ukończyli 65. roku życia, szczepionka nie podlega refundacji i dostępna jest wyłącznie na 100%. Szczepienie przeciw grypie powinno być powtarzane co sezon epidemiczny, ponieważ wirusy grypy podlegają bardzo częstym zmianom genetycznym. Poziom przeciwciał, które powstają w wyniku szczepienia, spada wraz z upływem czasu. Może więc nie być wystarczająco wysoki, aby zabezpieczyć przed zachorowaniem w kolejnym sezonie epidemicznym.

Redakcja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.