Szkolili w Bolimowie naszych przyszłych mundurowych...

Czytaj dalej
Fot. Natalia Zwolińska
Natalia Zwolińska

Szkolili w Bolimowie naszych przyszłych mundurowych...

Natalia Zwolińska

W piątek, 11 czerwca, uczniowie Zespołu Szkół w Bolimowie odbywali zajęcia terenowe. Klasy o specjalizacjach: policyjnej, wojskowej i strażackiej cały dzień spędzali na praktycznej nauce przyszłego zawodu. Byli specjaliści i sprzęt.

Co roku uczniowie klas mundurowych z bolimowskiego zespołu szkół odbywają zajęcia praktyczne. Niestety w związku z pandemią było to mocno utrudnione w roku ubiegłym.

W tym roku, zamiast trzydniowego obozu, uczniom zorganizowano jednodniowe zajęcia terenowe w Joachimowie-Mogiłach.

- Dla uczniów takie zajęcia są bardzo ważne. Oczywiście w ławkach szkolnych jesteśmy w stanie przekazać im naszą wiedzę, jednak bardzo ważne w zawodach policjanta, strażaka, czy żołnierza są zajęcia praktyczne. Bez tego nie są w stanie poznać specyfiki zawodu - mówi Tomasz Rochmiński.

Uczniowie klasy policyjnej poznawali dzisiaj tajniki panowania nad tłumem. Poczuli na własnej skórze, jak wygląda tworzenie barier. Dodatkowo mieli zajęcia z technikami kryminalistycznymi, którzy wprowadzili uczniów w tajniki pracy z dowodami.

- Dowodem rzeczowym może być wszystko. To właśnie technicy muszą wszystko sprawdzić i zabezpieczyć na miejscu. Jeśli czegoś nie sprawdzimy dokładnie, nie znajdziemy, może się okazać, że nie uda się złapać sprawcy - mówił Kamil Ginter, technik ze skierniewickiej komendy.

Uczniowie klasy strażackiej zapoznawali się ze sprzętem, jakim dysponuje Ochotnicza Straż Pożarna w Bolimowie.

- Jesteśmy jedną z najlepiej wyposażonych jednostek ochotników strażaków w regionie, o ile nie w Polsce. Nasze zadania to nie tylko gaszenie pożarów, ale także ratownictwo drogowe i wodne. Mamy na naszym terenie zalew oraz rzekę Rawkę, gdzie dochodzi do różnego rodzaju zdarzeń. Stąd w naszym wyposażeniu są specjalne sanie i łodzie ratunkowe - mówi Patryk Kołosowski. - Do tego mamy wyjazdy na wypadki na autostradzie, gdzie również niesiemy pomoc. Pracujemy na najlepszym sprzęcie i to właśnie na nim szkolimy przyszłych strażaków.

Uczniowie poznawali zarówno sprzęt, jak i „gasili pożar”. Ich zadaniem było samodzielne rozłożenie, podłączenie i uruchomienie węży gaśniczych. To czego uczyli się w teorii musieli wykorzystać w praktyce.

Uczniowie klasy wojskowej spotkali się dzisiaj z żołnierzami Wojskowej Komendy Uzupełnień w Skierniewicach. Uczyli się między innymi sposobów pracy w terenie. Poznawali metody wyznaczania tras bez posiadania urządzeń, które to ułatwiają. Zapoznawali się również ze sprzętem, którego żołnierze używają w pracy.

Natalia Zwolińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.