Szkoły otwierają nowe kierunki kształcenia
Gimnazjaliści podczas XIII targów edukacyjnych w Rawie Mazowieckiej przebierali w ofertach szkół ponadgimnazjalnych. Każda z nich chwaliła się niemałymi sukcesami, przyjazną atmosferą i ciekawymi kierunkami kształcenia. Szkoły nie mogą stać w miejscu. Muszą nadążać za trendami i zainteresowaniami uczniów. W odpowiedzi na ich potrzeby otwierają nowe kierunki kształcenia.
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Reymonta w Rawie od września otwiera klasę strażacko-ratowniczą. Uczniowie będą mieć przedmioty w zakresie rozszerzonym z wiedzy o społeczeństwie, biologii i języka obcego. Wśród przedmiotów uzupełniających znajdzie się chemia w pożarnictwie, ratownictwo i dodatkowe zajęcia sportowe. Wraz ze świadectwem ukończenia szkoły uczeń otrzyma też certyfikat świadczący o uczestnictwie w kursie pierwszej pomocy przedmedycznej. „Reymont” zamierza wejść we współpracę z Ochotniczą oraz Państwową Strażą Pożarną.
– Chodzę do pierwszej klasy, ale gdyby ten kierunek powstał rok wcześniej, to na pewno bym go wybrał. Od małego mnie to interesuję. Poza tym należę do rawskiej orkiestry OSP – mówi Mateusz Nastarowicz z ZSP.
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Baczyńskiego w Białej Rawskiej od nowego roku też wprowadza nowości. Będzie technik architektury krajobrazu i liceum o profilu bezpieczeństwo pożarowe. Uczniów czeka m.in. więcej biologii, chemii, języka obcego czy nauka sztuk walki. Nowy kierunek ma być pod patronatem Wyższej Szkoły Pożarniczej w Warszawie. Trwają też rozmowy w sprawie porozumienia z SGGW.
Rawskie LO im. M. Skłodowskiej-Curie chwali się stuprocentową zdawalnością matury, licznymi sukcesami w olimpiadach i konkursach, dobrą atmosferą, dowolnością wyboru języka obcego i poziomu nauczania czy najlepszym samorządem uczniowskim w roku 2014. – Szkoła zmienia swój charakter. Jest nie tylko nauka, ale i dobra zabawa. Współpracujemy z uczelniami. Uczniowie jeżdżą na wykłady z chemii na Uniwersytet Łódzki. Przyjeżdżają do nas przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej – mówi Dorota Błażejewska, nauczycielka z LO.
Jednym z flagowych kierunków Zespołu Szkół-Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej w Rawie jest technik mechatronik. Uczniowie mają zapewnione praktyki lokalnych firmach i szansę na zatrudnienie. Dużym powodzeniem cieszy się m.in. profil gastronomiczny i hotelarski. We wtorek szkoła otworzyła nową pracownię gastronomiczną oraz podsumowała projekt „Dobry zawód to skarb”. Z sześciu realizowanych projektów szkoła ok. 1 mln zł przeznaczyła na wyposażenie pracowni, wyjazdy, szkolenia i podręczniki do kształcenia zawodowego uczniów.