Takie piękne to one nie będą

Czytaj dalej
Fot. Touax Poland
Sławomir Burzyński

Takie piękne to one nie będą

Sławomir Burzyński

Przy ul. Waryńskiego miasto postawi socjalne budynki modułowe - kontenery. W bramie Bombla nowych mieszkań socjalnych nie będzie.

Prezydent Skierniewic wycofał się z pomysłu budowy mieszkań socjalnych w bramie Bombla przy ul. Sienkiewicza. Gdy po raz pierwszy poinformowaliśmy o takim zamiarze jesienią ub. roku, odezwały się głosy sprzeciwu.

- Lokalizacja w bramie Bombla budziła dużo kontrowersji. Pojawiły się głosy, że będzie tam getto, wszyscy pomysł krytykowali, więc prezydent miasta zadecydował, że nie będzie tam nowych mieszkań socjalnych. Mamy propozycję paru innych lokalizacji, przedstawimy je radnym - mówi Eugeniusz Góraj, wiceprezydent Skierniewic.

Nasz rozmówca nie zdradza szczegółów, choć wyklucza budowę socjalnych w okolicach schroniska dla zwierząt.

Pod koniec października radni zadecydowali o przeznaczeniu 270 tys. zł na zbudowanie do końca tego roku 20 mieszkań socjalnych.

Ratuszowe biuro planowania przestrzennego zaczęło przygotowywać dokumentację dla inwestycji w dwóch lokalizacjach: w bramie Bombla przy ulicy Sienkiewicza - gdzie planowano postawienie budynku piętrowego oraz przy ulicy Waryńskiego (przy tzw. sięgaczu, bocznym odcinku tej ulicy prowadzącym do parku) - gdzie mają powstać budynki modułowe, czyli najprawdopodobniej kontenery mieszkalne.

Lokalizacja przy sięgaczu pozostaje - mimo protestów mieszkańców ulic Waryńskiego, Łowickiej i Sierakowickiej, którzy wystosowali do władz miasta pismo.

- Przy ulicy Waryńskiego stanie 7 mieszkań, które będzie można zabrać w każdej chwili, bo będą kontenerowe, modułowe. Będzie ogłoszony przetarg, na razie robiłem rozpoznanie wśród firm produkujących kontenery, mam katalogi firmy warszawskiej i austriackiej. Kontenery też można zrobić fajnie i estetycznie - mówi Dariusz Boguszewski, naczelnik biura planowania przestrzennego Urzędu Miasta w Skierniewicach.

Jak sprawdziliśmy w katalogu, na przykład linia desing kontenerów firmy Touax prezentuje się bardzo atrakcyjnie, ale naczelnik zapowiada, że te zbudowane przez miasto nie będą tak urocze jak w folderach.

- Bez przeszkleń, rolet antywłamaniowych… Bardziej będą to moduły podstawowe - mówi.

Planowany moduł mieszkalny dla jednej rodziny będzie miał 2,4 m szerokości i 6 m długości, z podstawowymi mediami.

Jak zapowiada Eugeniusz Góraj, rozstrzygnięcie przetargu planowane jest na połowę roku, a do końca 2017 przy ul. Waryńskiego będzie 7 modułowych lokali socjalnych gotowych do zasiedlenia.

Socjalne dla kogo i dlaczego

Mieszkania socjalne będą przeznaczone dla lokatorów, którzy zostali eksmitowani z najbardziej zadłużonych lokali komunalnych. Skierniewicki Zakład Gospodarki Komunalnej dysponuje ponad 1.300 lokalami mieszkalnymi. Mieszkańcy prawie 500 z tych lokali mają zaległości w opłatach czynszowych na ponad 6 mln zł łącznie. Długi rekordzistów sięgają 70 tys. złotych.

W bramie Bombla znajdują się 64 mieszkania komunalne, część z nich jest zadłużonych na łączną kwotę ponad 400 tys. złotych. Lokatorzy płacący byli przerażeni perspektywą sprowadzenia kolejnych osób z problemami.

- Trzeba będzie stąd uciekać. Trudno uwierzyć, że miasto chce w samym centrum utworzyć enklawę, getto. Nie mówiąc o tym, że droga na dworzec kolejowy nie może być dla ludzi ryzykowna, a taka będzie przy bramie Bombla - mówił jeden z nich.

- Przede wszystkim nie będą to mieszkania w kontenerach w takim potocznym rozumieniu, lecz w estetycznym budynku, który stanie w pobliżu istniejącego już budynku z mieszkaniami komunalnymi - protestujących mieszkańców ulicy Waryńskiego uspokaja wiceprezydent Eugeniusz Góraj.

Sławomir Burzyński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

tygodnikits.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.