Łukasz Saptura

Tegoroczny SkiercOff przypominał nieco prawdziwy konwent

Tegoroczny SkiercOff przypominał nieco prawdziwy konwent Fot. Archiwum
Łukasz Saptura

Po raz kolejny Cech Fantastyki „SkierCon” zdecydował się przenieść konwent fantastyki do sieci. „Tegoroczny SkiercOff klimatem przypominał nieco prawdziwy konwent. Było sporo śmiechu i wzruszenia” - mówi prezes skierniewickiego cechu Anna Traut-Seliga.

Konwent fantastyki organizowany od 2013 roku wpisał się do kalendarza wakacyjnych wydarzeń w Skierniewicach. Choć w przypadku tej imprezy można śmiało nazwać ją wydarzeniem ogólnopolskim, ponieważ zjeżdżali na nią miłośnicy fantastyki z całego kraju. Pandemia koronawirusa i troska o bezpieczeństwo uczestników spowodowała, że po raz drugi skierniewicki konwent odbył się wirtualnie. Jednak organizatorzy starali się robić wszystko, żeby uczestnicy i widzowie nie poczuli, że dostają półprodukt lub gorsze wydanie konwentu...

- Ograniczenia COVID-owe sprawiły, że SkierCon zdecydowaliśmy się przenieść do przestrzeni wirtualnej. Tym razem zaprosiliśmy do współpracy przy SkiercOFFie (bo pod taką nazwą funkcjonuje wersja online) przyjaciół Cechu - przedstawicieli zaprzyjaźnionych stowarzyszeń, pisarzy, wykładowców. Nie zabrakło punktów programu od samych „cechowiczów” - mówi Magdalena Włochacz, sekretarz Cechu Fantastyki „SkierCon” i dodaje, że istotne dla organizatorów było, żeby konwent stał na wysokim poziomie merytorycznym, a wśród treści zabawnych, przyjemnych i relaksujących znalazły się takie, które poszerzają horyzonty, pogłębiają wiedzę.

- Tegoroczny SkiercOFF to potwierdził. Twórcy punktów programu to specjaliści w swoich dziedzinach, a do tego niezwykle charyzmatyczni - ocenia wydarzenie Magdalena Włochacz.

Podobnego zdania jest Anna Traut-Seliga, prezes skierniewickiego Cechu:#- Swoje prelekcje przygotowali dla nas sprawdzeni przyjaciele Cechu Fantastyki SkierCon i były to prezentację na wysokim poziomie i bardzo inspirujące. Znamienne jest to, że wszyscy kończąc swoje prelekcje wyrażali nadzieję, że następne spotkanie będzie już w realnym świecie, na przyszłorocznym SkierConie.

Anna Traut-Seliga widzi plus tego, że konwent odbył się w sieci - wszystkie prelekcję zostały nagrane i udostępnione na skierconowym kanale Youtube, dlatego każdy może obejrzeć je w dowolnym wybranym przez siebie momencie.

Wśród wykładów znalazły się między innymi: „Paranoja na ekranie, czyli o niełatwej sztuce adaptowania twórczości Philipa Dicka (Krystian „Smok” Śmietański), „Archetypy kobiecości w mitach i legendach” (Anna Traut-Seliga i Anna Lewicka). Krzysztof Piersa opowiadał jak to jest być pisarzem i jak wygląda od środka branża pisarska.

Od pięciu lat ważnym punktem programu skierniewickiego konwentu jest konkurs literacki „JaSkier”. Jego wyniki zostały ogłoszone podczas gali finałowej.

- Piąta edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem w najmłodszej grupie wiekowej, czyli 13-15 lat, co nas mile zaskoczyło. Temat nie był łatwy. Motywem przewodnim była „futurologia”. Dodatkowo konkursowe opowiadania musiały zawierać specjalnie „słowa-klucze”. Cieszy nas ogólnopolskie zainteresowanie konkursem, ale trochę martwi mała liczba zgłoszeń z rodzimego miasta. A przecież JaSkier nawiązuje nie tylko do rozpoznawalnej w fantastyce postaci literackiej barda i poety, ale przede wszystkim sięga do skierniewickiego rodowodu - podsumowuje konkurs literacki Iga Radomska, wiceprezes Cechu.

W trzeciej kategorii wiekowej zwyciężyła Dominika Tarczoń i jej opowiadanie „Fala”. Jego bohaterem jest Janek, pochodzący z terenów, gdzie doszło do katastrofy ekologicznej, który został adoptowany przez polska rodzinę.

- Inspiracją do napisała opowiadania były japońskie horrory i japońska kultura, którymi się fascynuję, studio animacyjne Ghibli, skąd wyszły takie filmy jak „Spirited Away: W krainie bogów”, czy „Ruchomy zamek Hauru” i przede wszystkim jeden z najlepszych reportaży, który czytałam w życiu, „Ghosts of the Tsunami” Richarda Lloyda Parry’ego - mówi o swoim opowiadaniu Dominika Tarczoń. W pierwszej kategorii wiekowej zwyciężyła Helena Sobczak za opowiadanie „Co może popsuć ci dzień”. W grupie wiekowej 16-20 przyznano jedynie wyróżnienia.

Łukasz Saptura

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.