Temat kościoła zdominował budżetowe spotkanie na Górkach (Zdjęcia)
Sprawa budowy kościoła była najbardziej gorącym tematem czwartkowego (20 października) spotkania burmistrza Krzysztofa Kalińskiego z mieszkańcami osiedla Górki. Mieszkańcy zachodniej dzielnicy pelikaniego grodu potrzymali swój sprzeciw przeciwko planom utworzenia tam przez Kurię Diecezjalną Łowicką nowej parafii rzymskokatolickiej. Włodarz miasta nie krył, że liczy, iż głos górczan zostanie usłyszany przez księdza biskupa Andrzeja F. Dziuby oraz wikariusza generalnego diecezji łowickiej ks. Wiesława Wronki, którzy wbrew opinii większości mieszkańców tej części miasta, chcą wydzielić z parafii p.w. Św. Ducha nową jednostkę administracyjną lokalnego Kościoła.
Mieszkańcy Górek spotkali się z burmistrzem Kalińskim, aby podobnie jak łowiczanie z pozostałych dzielnic miasta nad Bzurą, konsultować założenia przyszłorocznego budżetu. Podczas czwartkowego spotkania górczanie wybierali także trzy inwestycje, które mają szansę na realizację w ramach budżetu obywatelskiego na rok 2017.
Jeszcze przed rozpoczęciem spotkania w Przedszkolu nr 7 w Łowiczu jasne było, że najwięcej głosów wśród zebranych uzyska wykonanie dokumentacji technicznej zagospodarowania placu na styku ul. Łęczyckiej i Miodowej. To właśnie częścią tej nieruchomości zainteresowane są władze kościelne diecezji łowickiej. Burmistrz Krzysztof Kaliński nie zgodził się jednak, aby ten projekt został włączony do głosowania, gdyż Kościół katolicki rości sobie uzasadnione prawa (w 2007 roku na wniosek biskupa łowickiego teren ten zarezerwowano pod nową świątynię) do tej działki i dopóki nie zmieni zdania, to miasto nie może zagospodarować jej na cele świeckie, czego domaga się większość mieszkańców Górek. Dali oni tego wyraz podczas konsultacji społecznych przeprowadzonych cztery lata temu.
- Nie mogę łamać prawa, gdyż skończyłoby się to kontrolą Najwyższej Izby Kontroli i Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi - przekonywał rozemocjonowanych mieszkańców szef miejskiego samorządu w Łowiczu.
Stanęło na tym, że wśród sześciu zgłoszonych inwestycji aż dwie wiązały się z zagospodarowaniem części działki przy ul. Miodowej, na której znajduje miejski kompleks rekreacyjny. Połączono je w jedną inwestycję, która zdobyła najwięcej, bo 48 głosów. Działka ta przylega do terenu, którym zainteresowany jest biskup łowicki Andrzej F. Dziuba, a górczanie chcą, aby obie nieruchomości zagospodarować na cele świeckie, w tym na nowe przedszkole, świetlicę oraz mini park. Jeżeli zadanie to wygra w kolejnym etapie głosowania, to miasto planuje ogrodzić cały plac (łącznie ze sporną częścią) i go wyrównać.
Do grona inwestycji, które mają szansę na wejście do przyszłorocznego budżetu partycypacyjnego trafiło także utwardzenie części ul. Szymanowskiego (12 głosów) oraz ul. Kurpińskiego (28 głosów).
Krzysztof Janicki, przewodniczący samorządu osiedlowego Górki, a zarazem radny miejski zapewnił zebranych, że będzie dążył wszelkimi sposobami do tego, aby na spornej działce nie powstała świątynia, której sprzeciwia się większość górczan. Była mowa m. in. o przeprowadzeniu referendum w tej sprawie w całym mieście, a nawet o interwencji u papieża Franciszka.
Los działki na Górkach na koniec spotkania podsumował burmistrz Łowicza. Krzysztof Kaliński powiedział zebranym, że jest ona zablokowana pod względem prawnym do czasu aż Kościół łowicki nie wycofa się oficjalnie z chęci pozyskania tej nieruchomości pod budowę świątyni, mającej być centrum nowej parafii. Włodarz miasta poinformował także blisko 80 zebranych, że nadal będzie blokował przekazanie tego terenu stronie kościelnej, która w drugiej połowie września ponownie zwróciła się do Rady Miejskiej w Łowiczu o nabycie atrakcyjnie położonej działki.