Tłumy turystów na Łowickich Żniwach 2016
Łowickie Żniwa 2016 za nami. Organizatorzy powiatowej imprezy szacują, że w skansenie pojawiło się grubo ponad 5 tys. turystów.
Starosta Krzysztof Figat wraz z innymi organizatorami niedzielnej (17 lipca) imprezy z niepokojem patrzył w niebo. Na szczęście nie spełniły się obawy, że kapryśna w te wakacje pogoda przeszkodzi w przebiegu powiatowego spotkania z folklorem. Do skansenu wsi księżackiej w Maurzycach zjechały się tysiące turystów nie tylko z Polski, ale również z zagranicy.
Wiele osób przyciągnął szeroko zapowiadany koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego, który po raz pierwszy w historii wystąpił w Łowickiem w pełnym składzie. Na scenie powiatowej imprezy, której patronowała nasza redakcja, pojawili się także członkowie Zespół Pieśni i Tańca Kalina z Domaniewic oraz dziecięcej grupy ludowej Kocierzewiacy z gminy Kocierzew Południowy.
Łowickie Żniwa to także inscenizacja obrzędu związanego ze zbiorem zboża z pola. Tradycyjnie już wykonywali go członkowie zespołu Boczki Chełmońskie.
Na małej scenie maurzyckiego skansenu odbyła się także miła uroczystość związana z wręczeniem nagród i listów gratulacyjnych osobom, które w ostatnim czasie przysłużyły się powiatowi łowickiego. Anna Leszczyńska, właścicielka biura podatkowego „Aneks” w Łowiczu, została uhonorowana powiatową nagrodą im. Władysława Grabskiego, przedwojennego premiera RP pochodzącego spod Łowicza.
Z kolei Konrad Dubiel ze Złakowa Kościelnego, Adam Grzegory z Łaźnik i Jan Wolski z Chruślina otrzymali ministerialne honorowe odznaki "Zasłużony dla rolnictwa".