Tłumy turystów na Łowickich Żniwach 2016

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Tłumy turystów na Łowickich Żniwach 2016

Rafał Klepczarek

Łowickie Żniwa 2016 za nami. Organizatorzy powiatowej imprezy szacują, że w skansenie pojawiło się grubo ponad 5 tys. turystów.

Starosta Krzysztof Figat wraz z innymi organizatorami niedzielnej (17 lipca) imprezy z niepokojem patrzył w niebo. Na szczęście nie spełniły się obawy, że kapryśna w te wakacje pogoda przeszkodzi w przebiegu powiatowego spotkania z folklorem. Do skansenu wsi księżackiej w Maurzycach zjechały się tysiące turystów nie tylko z Polski, ale również z zagranicy.

Wiele osób przyciągnął szeroko zapowiadany koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego, który po raz pierwszy w historii wystąpił w Łowickiem w pełnym składzie. Na scenie powiatowej imprezy, której patronowała nasza redakcja, pojawili się także członkowie Zespół Pieśni i Tańca Kalina z Domaniewic oraz dziecięcej grupy ludowej Kocierzewiacy z gminy Kocierzew Południowy.

Łowickie Żniwa to także inscenizacja obrzędu związanego ze zbiorem zboża z pola. Tradycyjnie już wykonywali go członkowie zespołu Boczki Chełmońskie.

Na małej scenie maurzyckiego skansenu odbyła się także miła uroczystość związana z wręczeniem nagród i listów gratulacyjnych osobom, które w ostatnim czasie przysłużyły się powiatowi łowickiego. Anna Leszczyńska, właścicielka biura podatkowego „Aneks” w Łowiczu, została uhonorowana powiatową nagrodą im. Władysława Grabskiego, przedwojennego premiera RP pochodzącego spod Łowicza.

Z kolei Konrad Dubiel ze Złakowa Kościelnego, Adam Grzegory z Łaźnik i Jan Wolski z Chruślina otrzymali ministerialne honorowe odznaki "Zasłużony dla rolnictwa".

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.