Alicja Zboińska

To tu rodzi się najwięcej dzieci w województwie!

To tu rodzi się najwięcej dzieci w województwie!
Alicja Zboińska

Skierniewice oraz powiat rawski znalazły się na dwóch pierwszych miejscach w województwie łódzkim pod względem „współczynnika dzietności”. Okazuje się, że skierniewiczanka w wieku od 14. do 49. lat rodzi „statystycznie” aż 1,529 dziecka.

Od lat słyszy się o cyklicznym starzeniu się społeczeństwa, a zapobiec temu miały między innymi takie programy socjalne, jak osławione „500+”. I choć w wielu miejscowościach wielkich zmian w „dzietności” nie widać, to Skierniewice są tu wyjątkiem i zajmują pierwsze miejsce Łódzkiem.

Przyrostowi naturalnemu w poszczególnych województwach oraz w wybranych powiatach przyjrzał się łódzki demograf prof. Piotr Szukalski. Przeanalizował tzw. współczynnik dzietności, czyli liczbę dzieci przypadającą na kobietę w wieku od 15 do 49 lat. Od lat utrzymuje się ona na niskim lub bardzo niskim poziomie, ale są regiony, w których to zjawisko szczególnie się nasila.

- Problem niskiej dzietności szczególnie trwale odnosi się do trzech województw: opolskiego, śląskiego i dolnośląskiego, gdzie w całym ostatnim trzydziestoleciu odnotowywano stale zdecydowanie niższe natężenie urodzeń niż średnio dla Polski - podkreśla prof. Piotr Szukalski. - W przypadku innych województw - pomorskiego, małopolskiego i wielkopolskiego zauważyć można okresowo niskie wartości.

Statystyczna mieszkanka Pomorza rodzi 1,598 dziecka, podczas gdy mieszkanka Opolszczyzny 1,044. W województwie łódzkim współczynnik dzietności wynosi natomiast 1,349. W naszym regionie występują duże różnice między miastem i wsią. O ile przeciętna kobieta z miasta w Łódzkiem rodzi 1,325 dziecka, to na wsi już 1,382.

Na tym tle wynik dzietności w Skierniewicach na poziomie 1,529 prezentuje się wręcz wzorowo. W ubiegłym roku w skierniewickim Urzędzie Stanu Cywilnego sporządzono 797 aktów urodzenia i - co ciekawe - znaczna większość młodych skierniewiczan to chłopcy. Urodziło się ich 362, a dziewczynek - 333. Pozostałe 99 aktów uroczenia dotyczy dzieci, które przyszły na świat poza granicami kraju.

Dla porównania, najmniej skłonne do bycia mamami są mieszkanki Piotrkowa Trybunalskiego, a także dwóch innych powiatów: kutnowskiego i łęczyckiego. Przeciętna piotrkowianka rodzi 1,325 dziecka, a mieszkanka powiatu kutnowskiego - 1,318 dziecka. W powiecie łęczyckim ten współczynnik wynosi 1,327. Łodzianki raczej preferują model kutnowsko-łęczycki: statystyczna mieszkanka stolicy województwa rodzi 1,345 dziecka.

Współczynnik dzietności ma duże znaczenie dla wyludniania się polskiego społeczeństwa. O „zastępowalności pokoleń” mówi się, gdy ten współczynnik przekracza 2, czyli statystyczna kobieta rodzi ponad dwoje dzieci.

Alicja Zboińska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.