Toalety tylko dla sprawnych i wygimnastykowanych

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Dzik
Magdalena Grajnert

Toalety tylko dla sprawnych i wygimnastykowanych

Magdalena Grajnert

Sedes ulokowany został pod skosem, w ciasnym i wąskim pomieszczeniu, w którym nie sposób się swobodnie obrócić.

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, rozwiązując problem wspólnych toalet przy ul. Ogrodowej 22, ulokował ubikacje w klatkach schodowych budynku i podłączył do kanalizacji miejskiej.

- To nie do końca szczęśliwe miejsce, ale struktura tych lokali jest taka, że inaczej nie dałoby się tego zrobić - mówi Łukasz Paruzel, od poniedziałku prezes Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

Od momentu takiego rozwiązania problemowej sytuacji minęły dwa lata. Do tej pory do ZGM nie wpływały skargi od mieszkańców w sprawie specyficznego usytuowania toalet.

Natknęliśmy się na poruszającego się na wózku inwalidzkim mieszkańca jednego z lokali przy ul. Ogrodowej, który codziennie boryka się z trudnościami podczas korzystania ze wspólnej ubikacji. - Jestem inwalidą, jeżdżę na wózku i nawet nie mam jak wjechać do środka - żali się mężczyzna (dane do wiad. red.). - Tutaj nie można się swobodnie obrócić, nawet jeżeli ktoś jest zdrowy, a co dopiero kiedy ma się problemy z samodzielnym chodzeniem.

Podobne rozwiązanie zastosowano przy ul. Jagiellońskiej 24. Obecnie w Skierniewicach tylko przy ul. Rawskiej 28 funkcjonuje zbiorowa toaleta na zewnątrz budynku.

- Jesteśmy w trakcie opracowania przyłączenia do sieci, jeszcze w tym roku chcemy doprowadzić wodę i kanalizację do każdego z lokali przy Rawskiej - mówi prezes ZGM.

Zamontowanie indywidualnej toalety dla każdego z lokali przy ul. Ogrodowej 22 czy Jagiellońskiej 24 raczej nie wchodzi w grę. Budynek już kwalifikuje się do generalnego remontu, a niebawem może nawet do rozbiórki.

Pomijając kwestię niewielkiego metrażu lokali, w których nie zawsze udałoby się wydzielić miejsce na toaletę, przede wszystkim ograniczenia stawia sam stan budynku.

Po naszej interwencji prezes Łukasz Paruzel błyskawicznie sprawdził możliwość podłączenia indywidualnej toalety w lokalu zajmowanym przez starszego, schorowanego mężczyznę.

- Na miejscu ustaliliśmy, że można temu lokatorowi zamontować toaletę w zajmowanym przez niego lokalu. Jutro (w czwartek, 15 września - przyp. red.) zostanie zamontowana - słyszymy.

Magdalena Grajnert

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.