Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

TOP 7 grzechów kierowców ROWERZYŚCI kontra KIEROWCY SAMOCHODÓW ZDJĘCIA

Czytaj dalej
Fot. fot. Michał Pluta
Sauer

TOP 7 grzechów kierowców ROWERZYŚCI kontra KIEROWCY SAMOCHODÓW ZDJĘCIA

Sauer

TOP 7 grzechów kierowców samochodów: Od wielu lat toczy się dyskusja i spór rowerzystów z kierowcami i kierowców z rowerzystami. Jedno jest pewne, konflikt ten wpisał się na stałe w krajobraz śląskich i zagłębiowskich miast. Chcemy Wam zaprezentować zachowania kierowców, które rowerzystów rozpalają do czerwoności.

Zapytaliśmy oficera rowerowego metropolii GZM Marcina Dworaka, co jemu jako rowerzyście przeszkadza u kierowców.

- Z mojego punktu widzenia, a jestem kierowcą i rowerzystą, dość łatwo można rozpoznać kto korzysta z obu środków transportu.
Zmorą jeżdżących na rowerach są kierowcy, którzy podczas wyprzedzania, niemal ocierają się prawym lusterkiem o łokieć człowieka jadącego rowerem. Tymczasem kodeks ruchu drogowego stanowi, że podczas wykonywania tego manewru, kierowca musi zachować odległość min. jednego metra. Jeśli ktoś porusza się nie tylko samochodem, ale także dzięki sile własnych mięśni, najczęściej rozumie tę kwestię – bez względu na to czy w danej chwili siedzi „za kółkiem” czy jedzie na rowerze - mówi Marcin Dworak, oficer rowerowy.

7 GRZECHÓW KIEROWCÓW SAMOCHODÓW W STOSUNKU DO ROWERZYSTÓW
Zobacz w galerii na slajdach

- Niebezpiecznie bywa na skrzyżowaniach drogi rowerowej z jezdnią. Trzeba pamiętać, że w większości tych przypadków są to przejazdy, gdzie cyklista ma pierwszeństwo. Niestety świadomość kierowców w tej materii pozostawia wiele do życzenia. Zdaję sobie sprawę, że kierowcy narzekają na rowerzystów i pieszych, piesi na rowerzystów i kierowców, a rowerzyści na pieszych i kierowców (uśmiech). Każdy z nich ma swoje racje, a prawda - jak zwykle - leży po środku.

Tymczasem nierozsądek, nieostrożność i brak życzliwości nie mają wielkiego związku z wyborem środka transportu. Moim zdaniem największym kłopotem jednak jest to, że dziś każdy kto kończy 18 lat, niezależnie od stanu swojej wiedzy na temat przepisów ruchu drogowego – tego czy posiada kartę rowerową czy prawo jazdy – może być aktywnym uczestnikiem ruchu i poruszać się po jezdni na "dwóch kółkach".

Cała nadzieja w szkoleniu dzieci i młodzieży, aby już od najmłodszych lat nabywali właściwych odruchów popartych wiedzą, żeby było bezpieczniej i bardziej przewidywalnie. A kierowcy… pamiętajcie, że każdy człowiek jadący rowerem, to jedno auto na drodze mniej i cytując klasyka: „Jeśli nabierzesz ochoty na cztery kółka, spraw sobie dwa rowery” - tłumaczy Dworak.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:Uczniowie piszą, a nauczyciele płaczą HITY SZKOLNYCH KLASÓWEKNowe piękne mieszkania powstają w Zagłębiu CENY + ZDJĘCIANiedziele handlowe i wolne od handlu SPRAWDŹ KALENDARZ 2018Rejestr pedofili i gwałcicieli z woj. śląskiego AKTUALNE NAZWISKA I ZDJĘCIAStrzeż się tych miejsc. Tutaj stoją tirówki. Jest niebezpiecznie ZDJĘCIAKalendarz sportowy 2018: Piękne ciała nagich sportowców ZDJĘCIACzy znasz gwarę Śląska Cieszyńskiego? ROZWIĄŻ TEN TESTNowe pytania na prawo jazdy 2018 SPRAWDŹ SIĘ W TEŚCIE 10 PYTAŃPytania testu psychologicznego dla policjantów MULTISELECT PODCHWYTLIWEPianino na lotnisku w Pyrzowicach odżyło. Kto tak pięknie gra?

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać najnowsze wydanie Tygodnika ITS.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Tygodnika ITS
  • najnowsze e-wydanie Tygodnika ITS
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Sauer

Komentarze

16
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

.

Jestem pewny, że to knot, a nie cytat.

xma

Ten przepis jest bezpiecznijeszy dla zdrowia i zycia rowerzystow. Jezdze autem jak, a kiedys bardzo duzo rowerem, ale charakter pracy i obowiazki w ciagu dnia nie pozwalaja mi korzystac z roweru. Auto szybsze i wygodniejsze. Moge wziac dokumenty z pracy bez obawy, ze zmokna czy torbe na trening czy materialy czy notatki szkoleniowe. Moge podjechac zrobic zakupy itp itd. Niestety jadac aute, przecinajac DDR musze czesto wjechac na nia by miec dostateczna widocznosc, a juz same wjechanie moze spowodowac stracenie rowerzysty, ktory czesto piszac kolokwialnie zap*******a niczym torpeda

Ech

Rowerzyści, piesi, kierowcy to tylko ludzie. W każdej grupie trafi się ktoś nieuważny, albo zwyczajny idiota i cham.
Obrzucanie się przewinieniami do niczego nie prowadzi poza wzrostem klikalności o który chodzi autorowi tego paszkwila.
Nie dajcie się rozgrywać, bądźcie mądrzejsi od dyżurnych hejterów.

Piesza

A Top 100 grzechów rowerzystów według wszystkich ludzi??? Zróbcie takie coś!!!

Leszek

Ścieżki rowerowe skoro i pchają się na ulice, chodniki nie wspominając o debilach jadących pod prąd i po przejściach dla pieszych?

Paweł

Jadąc dziś ul. Piotrkowską od Przybyszewskiego do Piłsudskiego, czekając na każdym skrzyżowaniu na zielone światło mijał mnie ten sam rowerzysta i każde skrzyżowanie przejeżdzał na czerwonym świetle.

Gość

Baranie zawsze rower jadący na wprost ma pierwszeństwo a cwel skrecajacy na zasrany Obowiązek ustąpić

Wojtas

Jakaś nazwana męda wymyśliła te przepisy

Ku-Ba

Podobnie jest na dworcu w Marsylii!!!!

Maciejas

A TOP 7 GRZECHÓW ROWERZYSTÓW ALBO MOTOCYKLISTÓW ??? MAM PROPOZYCJE DLA PIERWSZEGO GRZECHU JEDNOŚLADÓW !!! PRZESTAŃCIE SIĘ PRZECISKAĆ MIĘDZY OCZEKUJĄCYMI NA ZMIANĘ ŚWIATEŁ AUTAMI PO CIĄGŁYCH LINIACH ALBO PASACH WYŁĄCZEŃ Z RUCHU ! DLA MNIE TO SKANDAL ŻE POLICJA NIE EGZEKWUJE PRAWA WOBEC JEDNOŚLADÓW ! PRZECIEŻ SĄ TAKIMI SAMYMI UŻYTKOWNIKAMI DRUG PUBLICZNYCH JAK I KIEROWCY AUT !!!

tygodnikits.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.