TOP 7 grzechów kierowców ROWERZYŚCI kontra KIEROWCY SAMOCHODÓW ZDJĘCIA

Czytaj dalej
Fot. fot. Michał Pluta
Sauer

TOP 7 grzechów kierowców ROWERZYŚCI kontra KIEROWCY SAMOCHODÓW ZDJĘCIA

Sauer

TOP 7 grzechów kierowców samochodów: Od wielu lat toczy się dyskusja i spór rowerzystów z kierowcami i kierowców z rowerzystami. Jedno jest pewne, konflikt ten wpisał się na stałe w krajobraz śląskich i zagłębiowskich miast. Chcemy Wam zaprezentować zachowania kierowców, które rowerzystów rozpalają do czerwoności.

Zapytaliśmy oficera rowerowego metropolii GZM Marcina Dworaka, co jemu jako rowerzyście przeszkadza u kierowców.

- Z mojego punktu widzenia, a jestem kierowcą i rowerzystą, dość łatwo można rozpoznać kto korzysta z obu środków transportu.
Zmorą jeżdżących na rowerach są kierowcy, którzy podczas wyprzedzania, niemal ocierają się prawym lusterkiem o łokieć człowieka jadącego rowerem. Tymczasem kodeks ruchu drogowego stanowi, że podczas wykonywania tego manewru, kierowca musi zachować odległość min. jednego metra. Jeśli ktoś porusza się nie tylko samochodem, ale także dzięki sile własnych mięśni, najczęściej rozumie tę kwestię – bez względu na to czy w danej chwili siedzi „za kółkiem” czy jedzie na rowerze - mówi Marcin Dworak, oficer rowerowy.

7 GRZECHÓW KIEROWCÓW SAMOCHODÓW W STOSUNKU DO ROWERZYSTÓW
Zobacz w galerii na slajdach

- Niebezpiecznie bywa na skrzyżowaniach drogi rowerowej z jezdnią. Trzeba pamiętać, że w większości tych przypadków są to przejazdy, gdzie cyklista ma pierwszeństwo. Niestety świadomość kierowców w tej materii pozostawia wiele do życzenia. Zdaję sobie sprawę, że kierowcy narzekają na rowerzystów i pieszych, piesi na rowerzystów i kierowców, a rowerzyści na pieszych i kierowców (uśmiech). Każdy z nich ma swoje racje, a prawda - jak zwykle - leży po środku.

Tymczasem nierozsądek, nieostrożność i brak życzliwości nie mają wielkiego związku z wyborem środka transportu. Moim zdaniem największym kłopotem jednak jest to, że dziś każdy kto kończy 18 lat, niezależnie od stanu swojej wiedzy na temat przepisów ruchu drogowego – tego czy posiada kartę rowerową czy prawo jazdy – może być aktywnym uczestnikiem ruchu i poruszać się po jezdni na "dwóch kółkach".

Cała nadzieja w szkoleniu dzieci i młodzieży, aby już od najmłodszych lat nabywali właściwych odruchów popartych wiedzą, żeby było bezpieczniej i bardziej przewidywalnie. A kierowcy… pamiętajcie, że każdy człowiek jadący rowerem, to jedno auto na drodze mniej i cytując klasyka: „Jeśli nabierzesz ochoty na cztery kółka, spraw sobie dwa rowery” - tłumaczy Dworak.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:Wojsko wyprzedaje w kwietniu sprzęt z demobilu za grosze CENYUczniowie piszą, a nauczyciele płaczą HITY SZKOLNYCH KLASÓWEKMiss Studniówki 2019 ŚLĄSKIE Zobaczcie najładniejsze maturzystkiTyle zarabiają nauczyciele w Polsce. Oto realne zarobki ZOBACZCIE KWOTYNajładniejsze sportsmenki 2019 Śląska i Zagłębia ZDJĘCIA Z SESJINajdziwniejsze polskie nazwiska ZOBACZ LISTE Padniesz ze śmiechuHoroskop miesięczny na kwiecień przygotowała wróżka YasminaKalendarz sportowy: Piękne ciała nagich sportowców ZDJĘCIATa bielizna dla kobiet robi światową furorę ZOBACZCIE ZDJĘCIARaków Częstochowa fetuje awans do Ekstraklasy ZDJĘCIAW PUNKT ODC. 4 - Ile wart jest widz Ekstraklasy?

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Sauer

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.