Trwa zbiórka na „Obłoki śmierci”
Zostało tylko 10 dni społecznej zbiórki pieniędzy na dokończenie projektu pasjonatów – filmu o niemieckim ataku gazowym pod Bolimowem w 1915 roku.
W Bolimowie powstaje film „Obłoki śmierci – Bolimów 1915” o pierwszym użyciu gazów bojowych na froncie wschodnim w czasie I Wojny Światowej. Film finansowany jest m.in. ze zbiórki społecznej, która trwa na portalu polakpotrafi.pl tylko do 26 czerwca. Jeżeli to tego czasu filmowcy nie zbiorą pełnej kwoty, ich projekt nie dostanie ani złotówki, a wpłacone pieniądze zostaną zwrócone darczyńcom.
Fabularyzowany film o wielomiesięcznej bitwie pozycyjnej wojsk rosyjskich i niemieckich pod Bolimowem, na środkowym odcinku wschodniego frontu I Wojny Światowej. Niemcy przeprowadzili tu trzy natarcia gazowe. Do największego doszło na kilkunastokilometrowym odcinku frontu w okolicach Bolimowa, gdzie 31 maja nad ranem niemieccy saperzy odkręcili zawory wcześniej ukrytych 12.000 butli z ciekłym chlorem. Według niektórych źródeł podczas tego ataku zagazowano 11 tysięcy rosyjskich żołnierzy.
Scenarzystą, reżyserem i producentem „Obłoków śmierci” jest Ireneusz Skruczaj, urodzony w Bolimowie pasjonat historii, niezależny montażysta filmowy i telewizyjny. W produkcję zaangażował grupę przyjaciół, zarówno filmowców i producentów telewizyjnych, naukowców prowadzących badania archeologiczne w rejonie bitwy pod Bolimowem i rekonstruktorów historycznych, jak też mieszkańców samego Bolimowa. Wielu z nich pomagało zupełnie bezinteresownie.
Podczas trwających niemal dwa lata prac nad filmem udało się zrealizować 75 procent materiału zdjęciowego, ale do jego skończenia potrzeba jeszcze około 45 tys. złotych – na ostatnie dni zdjęciowe i postprodukcję, czyli montaż, udźwiękowienie, korekcję barwną i efekty specjalne. Do dziś filmowy zebrali ponad 15 tysięcy, do końca akcji pozostało 10 dni.
Crowdfunding to forma zbierania kapitału na przedsięwzięcia społeczne i biznesowe od internautów. Według regulaminu crowdfundingowego portalu polakpotrafi.pl, jeśli projekt otrzymał wsparcie na kwotę równą lub większą niż założony cel, wpłaty od wspierających są przekazywane na konto twórcy projektu. Jeśli projekt nie uzyskał kwoty wsparcia potrzebnej na zrealizowanie celu, wszystkie wpłaty są zwracane wspierającym.