Roman Bednarek

Trwają rozmowy z przeciwnikami bloku

Leszek Trębski, prezes RTBS przewiduje, że budowa bloku socjalnego ruszy najwcześniej w połowie roku Fot. Anna Żebrowska Leszek Trębski, prezes RTBS przewiduje, że budowa bloku socjalnego ruszy najwcześniej w połowie roku
Roman Bednarek

Sprawa budowy bloku socjalnego znalazła się w sądzie administracyjnym, ale to nie przeszkadza rozpoczęciu inwestycji

Budowa bloku mieszkalnego w mieście rozpocznie się nie wcześniej niż w połowie roku. Przyczyną opóźnienia inwestycji jest między innymi protest przedsiębiorców, działających w tak zwanej strefie przemysłowej przy ul. Mszczonowskiej. W sąsiedztwie ich firm, przy tej samej ulicy, zaplanowano budowę bloku.

Przedsiębiorcy zaprotestowali w październiku 2015 r., jak tylko wyszło na jaw, gdzie ma stanąć budynek mieszkalny dla najuboższych mieszkańców miasta. Ich zdaniem usytuowanie inwestycji w takim miejscu nie jest dobrym rozwiązaniem. Podnoszą przede wszystkim kwestię bezpieczeństwa na drodze dojazdowej do ich przedsiębiorstw obawiając się, że obecność mieszkańców utrudni ruch pojazdów. Obawiają się również, że sąsiedztwo takiej grupy społecznej zepsuje wizerunek firm.

- Trwają rozmowy z przedsiębiorcami i chcielibyśmy do końca marca rozwiązać wszystkie wątpliwości protestujących - zapewnia wiceburmistrz Marek Pastusiak. - Jest jeszcze kilka kwestii do ustalenia podczas negocjacji.

Miasto uzyskało już pozwolenie na budowę bloku, jednak przedsiębiorcy odwołali się od tej decyzji do wojewody łódzkiego. Wojewoda uchylił ich skargę. Pozwolenie uprawomocniło się w lutym.

- Wprawdzie przedsiębiorcy zaskarżyli decyzję wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ale to nie przeszkadza w rozpoczęciu budowy - mówi Leszek Trębski, prezes Rawskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które jest inwestorem zastępczym. - Jesteśmy przygotowani do budowy, mamy też gotowy wniosek o dofinansowanie budowy z Banku Gospodarstwa Krajowego, a więc w połowie roku po rozstrzygnięciu przetargu na wykonanie inwestycji prace powinny ruszyć.

BGK może pokryć 30 procent kosztów inwestycji, której wartość oszacowano na poziomie 3-3,2 mln zł.

W budynku będzie 40 mieszkań - trzy i dwupokojowych oraz kawalerek. Każde z tych mieszkań będzie wyposażone w aneks kuchenny. Przewidziano także cztery mieszkania przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Roman Bednarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.