Tutaj będzie dużo mniej dymu

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Roman Bednarek

Tutaj będzie dużo mniej dymu

Roman Bednarek

Do 2020 roku samorząd chce znacznie ograniczyć emisję zanieczyszczeń z domowych palenisk. Program realizowany zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców ma kosztować kilkanaście mln zł.

W gminie Maków w powiecie Skierniewickim powstał program ograniczania tak zwanej niskiej emisji, czyli wszelkich zanieczyszczeń ulatujących do atmosfery z kominów budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Zanim program powstał, gmina zebrała od mieszkańców ankiety, w których mogli się oni wypowiedzieć, jakich unowocześnień powodujących zmniejszenie zużycia energii - zwłaszcza cieplnej - oczekują.

Po zliczeniu ankiet okazało się, że 409 mieszkańców chciałoby zainstalować kolektory słoneczne, za termomodernizacją budynków, polegającą na ich ociepleniu oraz wymianie pieców grzewczych opowiedziało się 540 właścicieli gospodarstw.

- Aby zrealizować program zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, gmina potrzebuje kilkunastu milionów złotych - szacuje wójt Jerzy Stankiewicz. - Jeśli tylko zostanie ogłoszony nabór wniosków na dofinansowanie tego rodzaju inwestycji, na pewno sięgniemy po unijne pieniądze i przystąpimy do działania.

Na razie takiego naboru nie ma, więc pewnie w tym roku gmina nie rozpocznie realizacji programu. Ponadto - zdaniem wójta - nie ma się co śpieszyć, ponieważ program ma być zrealizowany do 2020 r.

- Musimy mieć czas na to, by wybrać odpowiednie systemy grzewcze, mając na uwadze, że będą one służyły mieszkańcom kilkanaście lat - tłumaczy Jerzy Stankiewicz. - Będzie to ogromne przedsięwzięcie i musimy się do niego dobrze przygotować, ponieważ ochrona powietrza jest celem, jaki chcemy osiągnąć, ale musimy także brać pod uwagę rachunek ekonomiczny.

Za niską emisję odpowiedzialne są przede wszystkim piece węglowe. Mają one być wymienione na bardziej nowoczesne i zużywające ekologiczne paliwo. Kolektory słoneczne i korzyści płynące z ich eksploatacji są już przez mieszkańców gminy znane. Gmina Maków była jedną z pierwszych w kraju, które wykorzystały pieniądze unijne na montaż instalacji solarnych na budynkach do mieszkańców. Za dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego w kwocie 6 mln zł powstało 435 instalacji w różnych miejscowościach gminy.

Roman Bednarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.