Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Tydzień z lekturą, czyli (Do)wolność czytania w plenerze

Czytaj dalej
Fot. Marcin Niklewicz
Marcin Niklewicz

Tydzień z lekturą, czyli (Do)wolność czytania w plenerze

Marcin Niklewicz

Warsztaty, przedstawienia teatralne, bookcrossing i przede wszystkim wspólne czytanie – w bibliotece i w plenerze – to propozycje Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skierniewicach na obchody tegorocznego Tygodnia Bibliotek.

(Do)wolność czytania – pod takim hasłem od 7 do 11 maja w Skierniewicach odbywał się Tydzień Bibliotek. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach we wszystkich swoich filiach i oddziałach zorganizowała szereg wydarzeń, skierowanych przede wszystkim do najmłodszych, ale nie tylko.Od wtorku do czwartku wspólne czytanie pod hasłem „Czytam tu i tam” zorganizowano w plenerowej siłowni przy ul. Szarych Szeregów.– Pogoda dopisuje i co chwila ktoś do nas zagląda – mówią Ewelina Skrzypińska i Mariola Redlińska z Filii nr 1 oraz Marzena Sujkowska z Oddziału dla Dzieci MBP. Pojawiały się m.in. babcie z dziećmi odwiedzające pobliski plac zabaw, nie brakowało uczniów sąsiedniej szkoły, ale po udostępnione przez bibliotekę książki chętnie sięgali też dorośli.
Oprócz wspólnego pogrążenia się w lekturze czy rozmowy o książkach, można było zabrać książkę do domu. A wybór było spory – od literatury dla dzieci, przez powieści o różnej tematyce aż po pozycje specjalistyczne. To tzw. bookcrossing, czyli idea bezpłatnego oddawania książek poprzez zostawianie ich w miejscach publicznych – przypadkowych bądź celowo do tego przeznaczonych, aby znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.
– Bookcrossing funkcjonuje u nas przez cały rok, mamy specjalny regał z książkami, które można zabrać do domu – wyjaśnia Elżbieta Skrzypińska.
Spora ich część to książki, które w darze dla biblioteki przynoszą czytelnicy.
W Tygodniu Bibliotek wspólne czytanie w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom organizowano też we wszystkich oddziałach MBP; najmłodszym czytali m.in. trener piłkarski, ratownik WOPR, leśniczy, lekarz czy instruktorzy z CKiS.
Skierniewicki Tydzień Bibliotek zakończy w piątek konferencja „Czytelnictwo. Lektura – przyjemność – obowiązek”, zorganizowana przez MBP wspólnie z Biblioteką Pedagogiczną oraz Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Skierniewicach. Zaś już za miesiąc (9.06) w skierniewickiej książnicy odbędzie się Noc w Bibliotece.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać najnowsze wydanie Tygodnika ITS.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Tygodnika ITS
  • najnowsze e-wydanie Tygodnika ITS
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Marcin Niklewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

tygodnikits.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.