Uczniowie z Łowicza uczą się wartości pieniądza w ramach projektu "Małe miasto" [WIĘCEJ ZDJĘĆ]
Fundacja Banku Gospodarstwa Krajowego wraz z łowicką fundacją "Czyń dobro" oraz władzami miasta realizuje projekt ekonomiczny skierowany do 120 dzieci w wieku 8-12 lat. Wydarzeniu patronuje redakcja "Dziennika Łódzkiego" oraz "Naszego Miasta".
W ramach "Małego miasta" uczniowie łowickich podstawówek oraz powiatowej szkoły specjalnej od 15 do 19 października mają możliwość wcielenia się w role dorosłych. Pracują, zarabiają, oszczędzają i wydają pieniądze. Poprzez zabawę i działanie poznają wartość pieniądza, uczą się zarządzania własnym budżetem, a także tego, jak funkcjonuje gospodarka.
Pięciodniowe spotkanie maluchów z ekonomią rozpoczęło się w poniedziałek (15 października) przemarszem uczestników z Nowego Rynku do restauracji na miejskich błoniach.
Mieszkańcy "Małego miasta" będą spotykać się tam w godz. 8.30 – 14.30 na warsztatach ekonomicznych. Podczas zajęć milusińscy nie tylko w teorii, ale również w praktyce, przekonają się, jak funkcjonują dorośli w świecie ekonomii, dlatego do udziału w warsztatach będą zaproszeni przedstawiciele różnych zawodów, w które będą się wcielały dzieci, np. lekarz będzie mógł przyjmować pacjentów i za swoją pracę dostanie „wynagrodzenie”.
Uczestnicy zajęć wcielają się m. in. w policjanta, strażaka, rehabilitanta, urzędnika, pracownika poligrafii i banku.
Za zarobione pieniądze na koniec warsztatów ich mali uczestnicy będą mogły dokonać prawdziwych zakupów w sklepie marzeń. Na potrzeby projektu stworzono specjalną łowicką walutę - księżaki. Banknoty, które zdobią łowickie zabytki i popularne miejsca, mają nominały od 0,5 do 100 księżaków.
Dodatkową atrakcją jest także możliwość spotkania się ze znanymi sportowcami. W poniedziałek młodzież miała okazję spotkać się z lekkoatletą Arturem Partyką, a wśród strażaków zapoznających dzieci z tym zawodem znalazł się panczenista Zbigniew Bródka.
W tym roku do projektu FBGK wytypowano trzy miasta. Oprócz Łowicza to Zakopane i Wejherowo.