Uczniowie ZSP nr 1 na praktykach w Grecji (Zdjęcia)

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
zsp nr 1

Uczniowie ZSP nr 1 na praktykach w Grecji (Zdjęcia)

zsp nr 1

Uczniowie technikum informatycznego przebywają w greckiej miejscowości Leptokaria na Riwierze Olimpijskiej.

Wyjazd na praktyki do Grecji zorganizowany został w ramach projektu „Nauka praktycznych zastosowań oraz wiedzy z zakresu sieci komputerowych w technikum informatycznym realizowana w zagranicznej spółce”. Dzięki programowi Erasmus+ młodzież ZSP nr 1 w Łowiczu może w praktyce wykorzystać zdobytą wiedzę i rozwijać umiejętności w zakresie: projektowania i tworzenia baz danych, lokalnych sieci komputerowych, administrowania tymi bazami i sieciami.

Oprócz stałych zajęć organizowane są wycieczki turystyczno-krajoznawcze. Do tej pory młodzież zwiedziła Stary Pandelejmon - wioskę położoną wysoko w Górach Pirejskich. Miejscowość, ulokowana na stokach masywu Olimpu, jest żywym skansenem. Rozciąga się z niej piękna panorama. Tradycyjne greckie domki wzbudzają zachwyt. Są pobudowane bardzo gęsto. Wąskie uliczki pokryte kocimi łbami wciskają się między zabudowania. W centrum wioski stoi zabytkowy kościół św. Pantelejmona. Jego wnętrze jest jasne i przestronne. Zaraz przy wejściu do wsi znajduje się święte źródło. Woda z niego jest bardzo smaczna i podobno ma szczególne właściwości lecznicze. W stylowych restauracjach, schronionych w cieniu ogromnych platanów, można skosztować greckich smakołyków i wypić dobrą kawę, a w kilkunastu sklepikach zaopatrzyć się w pamiątki.

W weekend uczniowie udali się do Thessalonik, drugiego co do wielkości miasta w Grecji. Obejrzeli tam pochodzącą z V wieku Bazylikę świętego Demitriusza, Plac Arystotelesa, ruiny Forum Romanum oraz słynny targ grecki.

W niedzielę młodzi technicy podziwiali Meteory, piękne góry, na których znajdują się monastyry z XIV wieku. Meteory to drugie po Świętej Górze Athos najważniejsze centrum prawosławnego monastycyzmu w Grecji oraz zabytek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Majestatyczne skalne ostańce wyrastają u podnóża gór Pindos. Meteory nazywane były Skalnym Lasem lub Skalnym Miastem. W XIV wieku święty Anastazy, założyciel pierwszego monastyru, nazwał je meteora, czyli „zawieszone w powietrzu”. Jeżeli chodzi o naukowe wytłumaczenie powstania tego fenomenu geologicznego to ostatnie teorie głoszą, że niezwykłe ostańce skalne powstały na dnie ogromnego jeziora, które zalewało równinę Tesalii. Skały powstały na skutek naniesienia przez wody rzeki, wpadającej do jeziora, materiału przez nią transportowanego: piasków, żwirów i kamieni. Niesiony materiał osadzał się w miejscu ujścia rzeki do jeziora i nawarstwiał się.

Na skutek procesów geologicznych i powstałego pęknięcia w masywie Olimpu, wody z jeziora znalazły ujście i odpłynęły do morza. W odcinku ujściowym rzeki pozostał gigantycznych rozmiarów materiał osadowy. Na skutek procesów wietrzenia i działalności erozyjnej wody, materiał rozpadał się na mniejsze formy o niezwykłych kształtach. Na skalnych ostańcach zaczęły powstawać klasztory. W czasach największej świetności, czyli w XV i XVI wieku funkcjonowały 24 monastyry. W XVIII wieku klasztory zaczęły wyludniać się i popadać w ruinę. Obecnie do zwiedzania udostępnionych jest zaledwie sześć. Uczniowie zwiedzili klasztor Przemienienia Pańskiego, który położony jest na najwyższej górze, a także klasztor Świętej Trójcy oraz Świętego Stefana.

W drugim tygodniu pobytu młodzież w dalszym ciągu będzie realizowała program stażu, a także popłynie statkiem na jedną z najpiękniejszych wysp greckich Skiathos.

zsp nr 1

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.