Uczniowie ZSP nr 1 w Łowiczu ćwiczyli z kałasznikowem [Zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Rafał Klepczarek

Uczniowie ZSP nr 1 w Łowiczu ćwiczyli z kałasznikowem [Zdjęcia]

Rafał Klepczarek

Uczniowie klas pierwszych technikum oraz szkoły branżowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Łowiczu odbyli szkolenie zorganizowane przez Związek Strzelecki ze Skierniewic. Kurs, który przeprowadził członek ZS Marcin Piotr Bicz, obejmował umiejętności posługiwania się bronią.

Podopieczni gimnazjalnej „jedynki” mieli okazję poznać technikę składania i rozkładania karabinka szturmowego AKMS, a także zasady jego użytkowania.

- Szkolenie było jednym z elementów realizacji podstawy programowej MON dla klas mundurowych – informuje Ewa Wieczorek, nauczyciela ZSP nr 1 w Łowiczu.

Karabinek AK, zwany powszechnie kałasznikowem, od nazwiska jego twórcy, Michaiła Kałasznikowa to broń jest niezwykle trwała, niezawodna i odporna na zabrudzenia oraz zaniedbania eksploatacyjne. Jest też prosta w obsłudze i tania w produkcji, przez co idealnie nadaje się do masowej produkcji i wykorzystywania nawet przez słabo wyszkolone oddziały. Do wad zalicza się dość słabą ergonomię i niewielką celność na dystansach ponad 300 metrów. Wziąwszy jednak pod uwagę, że w 85 proc. przypadków z broni tego typu strzela się na odległości poniżej 300 metrów, wada ta nie ma większego znaczenia. Mimo że broń ta powstała w połowie ubiegłego wieku, to nadal w prawie niezmienionej formie funkcjonuje jako podstawowa broń ponad 100 armii na całym świecie. Niejedna osoba, która na co dzień nie ma do czynienia z bronią, chciałaby postrzelać z kałasznikowa.

Rozkładanie częściowe do czyszczenia rozpoczynamy od odłączenia magazynka, przeładowania broni, a następnie wykonania strzału kontrolnego w bezpiecznym kierunku. Dzięki temu gdyby nabój znajdował się w komorze, zostałby wystrzelony. Następnie odłączamy pokrywę komory zamkowej poprzez wciśnięcie dźwigni w tylnej górnej części karabinka. Pierwszym elementem mechanicznym, który demontujemy jest mechanizm powrotny zbudowany ze sprężyny i tzw. żerdzi. Następnie wyjmujemy suwadło połączone z tłokiem i zamkiem. Rozłączamy zamek z suwadłem poprzez jednoczesny obrót i wysunięcie zamka. Ostatnim elementem jest odpięcie rury gazowej wraz z nakładką. Element ten znajduje się w przedniej części karabinka. Aby go zdemontować należy unieść w pozycję pionową dźwignię zabezpieczającą znajdującą się po prawej stronie broni zaraz za celownikiem. Tak rozłożona broń gotowa jest do czyszczenia i konserwowania. Czynności składania dokonuje się niemal w odwrotnej kolejności.

Karabinek ten popularność zawdzięcza między innymi swojej niezawodności, która czyni go bronią niemal idealną na polu walki. By jednak służyła długo w pełni sprawna, trzeba o nią dbać, czyszcząc ją i konserwując regularnie.

MECZ BORUSSIA - TOTTENHAM. DORTMUND - TOTTENHAM: gdzie obejrzeć LIVE. LIGA MISTRZÓW 21.11.2017

DIAGNOZA STRESZCZENIE. DIAGNOZA ODC. 13 STRESZCZENIE. DIAGNOZA STRESZCZENIE ODCINKÓW DIAGNOZA S01E13

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.