Uczniowie ZSP nr 1 w Łowiczu w Grecji [Zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Red.

Uczniowie ZSP nr 1 w Łowiczu w Grecji [Zdjęcia]

Red.

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnaznalnych nr 1 w Łowiczu odbyli zagraniczny staż w ramach projektu „Nauka praktycznych zastosowań oraz wiedzy z zakresu sieci komputerowych w technikum informatycznym realizowana w zagranicznej spółce”. Młodzież szkolna pojechała do greckiej miejscowości Leptokaria na Riwierze Olimpijskiej.

Głównym celem wyjazdu było odbycie stażu zawodowego przez 29 uczniów i uczennic technikum informatycznego. Uczniowie codziennie brali udział w wykładach i laboratoriach prowadzonych przez mgr inż. Macieja Jędrzejewskiego. Poza poszerzaniem swoich wiadomości i umiejętności uczniowie mieli możliwość odbywania wycieczek turystyczno–krajobrazowych.

W pierwszym tygodniu młodzież zwiedziła Stary Pandelejmon - wioskę położoną wysoko w Górach Pirejskich. Miejscowość, ulokowana na stokach masywu Olimpu, jest żywym skansenem. Rozciąga się z niej piękna panorama. Zachwyt wzbudzają tradycyjne greckie domki, pobudowane bardzo gęsto. Są pobudowane bardzo gęsto. Wąskie uliczki pokryte kocimi łbami wciskają się między zabudowania. W centrum wioski stoi zabytkowy kościół św. Pantelejmona. Jego wnętrze jest jasne i przestronne. Zaraz przy wejściu do wsi znajduje się święte źródło. Woda z niego jest bardzo smaczna i podobno ma szczególne właściwości lecznicze. W stylowych restauracjach, schronionych w cieniu ogromnych platanów, można skosztować greckich smakołyków i wypić dobrą kawę, a w kilkunastu sklepikach zaopatrzyć się w pamiątki.

W weekend uczniowie udali się do Thessalonik, drugiego co do wielkości miasta w Grecji. Obejrzeli tam pochodzącą z V wieku Bazylikę świętego Demitriusza, Plac Arystotelesa, ruiny Forum Romanum oraz słynny targ grecki.

W niedzielę młodzi technicy podziwiali Meteory, piękne góry, na których znajdują się monastyry z XIV wieku. Meteory to drugie po Świętej Górze Athos najważniejsze centrum prawosławnego monastycyzmu w Grecji oraz zabytek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Majestatyczne skalne ostańce wyrastają u podnóża gór Pindos. Meteory nazywane były Skalnym Lasem lub Skalnym Miastem. W XIV wieku święty Anastazy, założyciel pierwszego monastyru, nazwał je meteora, czyli „zawieszone w powietrzu”. Jeżeli chodzi o naukowe wytłumaczenie powstania tego fenomenu geologicznego to ostatnie teorie głoszą, że niezwykłe ostańce skalne powstały na dnie ogromnego jeziora, które zalewało równinę Tesalii. Skały powstały na skutek naniesienia przez wody rzeki, wpadającej do jeziora, materiału przez nią transportowanego: piasków, żwirów i kamieni. Niesiony materiał osadzał się w miejscu ujścia rzeki do jeziora i nawarstwiał się. Na skutek procesów geologicznych i powstałego pęknięcia w masywie Olimpu, wody z jeziora znalazły ujście i odpłynęły do morza. W odcinku ujściowym rzeki pozostał gigantycznych rozmiarów materiał osadowy. Na skutek procesów wietrzenia i działalności erozyjnej wody, materiał rozpadał się na mniejsze formy o niezwykłych kształtach. Na skalnych ostańcach zaczęły powstawać klasztory. W czasach największej świetności, czyli w XV i XVI wieku funkcjonowały 24 monastyry. W XVIII wieku klasztory zaczęły wyludniać się i popadać w ruinę. Obecnie do zwiedzania udostępnionych jest zaledwie sześć. Uczniowie zwiedzili klasztor Przemienienia Pańskiego, który położony jest na najwyższej górze, a także klasztor Świętej Trójcy oraz Świętego Stefana.

03.04.2017 r. odbył się rejs statkiem ELIZABETH po Morzu Egejskim na najbardziej zieloną z greckich wysp – Skiathos.

W trakcie rejsu załoga statku wraz z kapitanem zapewniła uczniom doskonałą zabawę i szereg atrakcji m.in. naukę tańca greckiego.

Skiathos to niewielka grecka wyspa w zachodniej części Morza Egejskiego, wchodząca w skład archipelagu Sporadów Północnych. Typowe dla tego regionu malownicze białe domki z niebieskimi okiennicami, oraz słynny luksusowy Skiathos Palace Hotel to główne atrakcje wyspy. Oprócz nich na przyjezdnych czeka cała gama przepięknych zakątków.

Poza zwiedzaniem najciekawszych miejsc widokowych uczestnicy popłynęli na najpiękniejszą plażę wyspy Koukounaries, na której wypoczywa wielu sławnych ludzi, w tym brytyjska rodzina królewska.

Koukounaries Beachna wyspie Skiathos zwraca uwagę turystów już samą nazwą. Często określa się ją mianem „szyszkowej plaży” lub – co kusi chyba najbardziej – „plaży złotej”. Określenie "szyszkowa plaża" pochodzi od szyszek drzew piniowych porastających wyspę. Plaża Koukounaries to jedna z najpiękniejszych na świecie plaż ponieważ znajduje się tam krystaliczna woda i piasek jak złoty pył.

W ramach praktycznej nauki zawodu w drugim tygodniu uczniowie odwiedzili jedną z firm informatycznych w miejscowości Platamonas, gdzie od podstaw własnoręcznie zmontowali laptopa.

W ramach popołudniowych zajęć integracyjnych dla obydwu grup przebywających na stażu zorganizowano grę terenową, która pozwoliła wykorzystać inwencję i kreatywność młodzieży.

Wszyscy wysłuchali również wykładu kończącego staż zawodowy dotyczącego bezpieczeństwa w sieci oraz nowinek technicznych.

Red.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.