Unijne pieniądze na nauczanie rolnicze godne XXI wieku
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie pozyskał ponad 1,3 mln zł unijnego wsparcia na projekt „Nauczanie rolnicze XXI wieku”. Szkoła czeka na podpisanie dotacyjnej umowy z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi, ale prace przygotowawcze do realizacji programu już trwają.
- Głównym celem projektu jest zwiększenie jakości kształcenia zawodowego w naszej szkole - informuje Zofia Rosa, wicedyrektor ministerialnej szkoły rolniczej w powiecie łowickim . - Dzięki temu chcemy pomóc 120 naszym uczniom w znalezieniu atrakcyjnych zawodowo miejsc do odbycia płatnych stażów. Unijne pieniądze zostaną także przeznaczone na podniesienie kwalifikacji zawodowych siedmiu nauczycieli oraz dostosowanie kierunków kształcenia szkoły do wymogów rynku pracy poprzez doposażenie pracowni i warsztatów szkolnych, organizację staży zawodowych oraz realizację dodatkowych zajęć specjalistycznych z zakresu poradnictwa psychologicznego i doradztwa zawodowego - dodaje wicedyrektorka.
W ramach przedsięwzięcia, które zakończy się 31 sierpnia 2018 roku, przeprowadzone zostaną bezpłatne kursy: na prawo jazdy kategorii B, obsługi kombajnu zbożowego i wózków widłowych oraz stosowania środków ochrony roślin. Uczniowie szkoły rolniczej będą mogli także zapoznać się z fachem inseminatora oraz instruktora jazdy konnej i hipoterapii. Listę darmowych szkoleń uzupełni kurs florystyczno- kelnerski oraz spawalniczy.
- Udział w projekcie oszacowanym na około półtora miliona złotych pozwoli naszym uczniom zdobyć dodatkowe kompetencje, wykraczające poza podstawę programową - dodaje reprezentantka ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie. - Dzięki temu będzie im łatwiej sprostać wymogom rynku pracy.
Dotowany przez UE projekt stworzy również możliwość lepszego przygotowania młodzieży do egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodach: technik rolnik, technik weterynarii oraz technik architektury krajobrazu.
Obecnie trwa nabór młodzieży chętnej do wzięcia udziału w przedsięwzięciu dotowanym przez Unię Europejską. Dyrektor Stanisław Kosmowski zakłada, że pierwsze zajęcia rozpoczną się już w połowie listopada.
- Będą to spotkania z psychologiem i doradcą zawodowym - mówi dyr. Kosmowski. - Pozwolą one na określenie oczekiwań młodzieży oraz ich predyspozycji do odbycia poszczególnych kursów i staży.
Podczas stażu zawodowego uczniowie techników będą mieli okazję nie tylko uczyć się fachu, ale także otrzymają za to wynagrodzenie w wysokości najniższej krajowej pensji. Ponadto zostaną oni wyposażeni w odzież ochronną, otrzymają zwrot kosztów dojazdu do miejsca stażu oraz zostaną przeszkoleni z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Przedstawiciele szkoły w Zduńskiej Dąbrowie zapowiadają, że na miejsca staży będą wybierane zakłady i przedsiębiorstwa gwarantujące wysoki poziom kształcenia praktycznego.
Tak więc uczniowie techniku weterynaryjnego zostaną skierowani do dobrych lecznic weterynaryjnych. Z kolei ich koledzy z technikum architektury krajobrazu będą odbywać staże w renomowanych szkółkach drzew i krzewów ozdobnych.
Szeroki wachlarz miejsc do odbycia staży przygotowano także dla uczniów technikum rolniczego. Będą oni kierowani do największych i najbardziej nowoczesnych gospodarstwa rolnych, z którymi współpracuje szkoła w Zduńskiej Dąbrowie. Należy do nich gospodarstwo działające przy Stadninie Koni Walewice.
ZSCKR planuje również nawiązać stażową współpracę z punktami serwisowymi takich znanych marek sprzętu rolniczego, jak John Deere czy New Holland.
Rafał Klepczarek