Katarzyna Michałowska

Urządzenia pomiarowe zainstalowane w Skierniewicach

Tak wygląda czujnik firmy Airly. Jeden z nich zainstalowany jest na ul. Dworcowej w Skierniewicach Fot. Airly Tak wygląda czujnik firmy Airly. Jeden z nich zainstalowany jest na ul. Dworcowej w Skierniewicach
Katarzyna Michałowska

Smog jest problemem, z którym borykamy się na co dzień. Jakie urządzenia do pomiaru zanieczyszczeń powietrza są obecnie zainstalowane w naszym mieście?

Jednym z urządzeń, który mierzy jakość powietrza w Skierniewicach jest opisywana już przez nas stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska przy ul. Konopnickiej 5. Niestety, jest to stacja manualna, na której wyniki musimy poczekać. Pomiary stacji można znaleźć na stronie internetowej WIOŚ, jednak będą one podawane ze znacznym opóźnieniem.

Alternatywą dla stacji pomiarowej są czujniki Airly. W Skierniewicach jest zainstalowany jedno takie urządzenie na ul. Dworcowej. Czujnik podaje nam stężenie pyłów, temperaturę, wilgotność i ciśnienie oraz ogólny stan powietrza. Pamiętajmy jednak, że takie urządzenie najlepiej pracuje we współpracy z innymi. Gęsta sieć sensorów pozwala zmniejszyć błąd pomiarowy oraz umożliwia korektę przez sieć danych z uszkodzonego czujnika. Poza tym stężenia pyłu zawieszonego mogą się różnić na przestrzeni nawet kilkunastu metrów.

Stacje pomiarowe WIOŚ są o wiele dokładniejsze niż czujniki Airly. Niestety są również o wiele droższe. Cena dużej stacji pomiarowej to ok. 250 000 złotych. Cena sensorów jest o wiele niższa.

Dane ze skierniewickiego czujnika firmy Airly można sprawdzić na stronie airly.eu lub w aplikacji pobranej na telefon.

Często dane podaje się również na mapkach. Wtedy pomiary pokazywane są na zasadzie modelowania matematycznego na podstawie danych ze stacji pomiarowych. Zmniejsza to oczywiście dokładność przedstawionych danych.

Katarzyna Michałowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.