Redakcja

Uwaga na oszustki podające się za pracowników instytucji

Uwaga na oszustki podające się za pracowników instytucji
Redakcja

Oszuści znowu działają. Starsi ludzie w wyniku przestępczego procederu tracą nawet kilkaset złotych. Oszuści podają się za pracowników pomocy społecznej.

Każdy pracownik czy to socjalny czy innego urzędu, instytucji zobowiązany jest w razie wątpliwości, do przedstawienia odpowiedniego dokumentu potwierdzającego nie tylko jego tożsamość, co i miejsce zatrudnienia jak też cel wizyty. Poza tym wartym uwagi jest fakt, iż pracownicy urzędów ZUS, Urzędu Skarbowego itp. nie wypłacają żadnych pieniędzy w domu klienta.
Uczulmy starsze osoby na to aby nie ufały obcym. Każdy przypadek, w którym mamy podejrzenia co intencji osoby, która swoim zachowaniem wzbudza nasz niepokój np.: obserwuje mieszkania, stoi pod drzwiami, nasłuchuje czy też wypytuje o mieszkańców budynku, należy zgłaszać na policję.
Powiedzmy naszym bliskim, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o szybkie przekazanie dużej sumy pieniędzy.
Wykorzystujmy do tego celu rodzinne spotkania, świąteczne obiady, czy przypadkowe wizyty.
Wszystko po to, by w porę ostrzec naszych bliskich.
Zwróćmy uwagę na tego typu zagrożenie otaczającym nas samotnym seniorom.

PRZYPOMINAMY!
* będąc w domu zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki;
* nie otwieraj drzwi, bez sprawdzenia kto i po co przyszedł,
* jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni, kominiarz bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie w jego firmie, czy był on do Was kierowany; jeśli nie masz telefonu poproś, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok;
* jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu; najlepiej, żeby towarzyszyli Wam wtedy Wasi sąsiedzi lub ktoś z rodziny;
* nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy nieznanym inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów; każda szanująca się firma transakcje zawiera transakcje w swojej siedzibie;
* nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Waszej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące;
* mając w domu pieniądze schowaj je w miejscu trudno dostępnym;
* nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych czy członkach rodziny.

Pamiętajmy - zwykła ostrożność i wiedza o metodach działania przestępców może uchronić starsze osoby przed utratą oszczędności całego życia.

Redakcja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.