Vendo zbuduje w Skierniewicach park. Handlowy park

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Burzyński
Sławomir Burzyński

Vendo zbuduje w Skierniewicach park. Handlowy park

Sławomir Burzyński

Tuż przed świętami podpisano umowę na budowę w Skierniewicach centrum handlowego Vendo Park. Powstanie na osiedlu Widok, obok marketu Kaufland, w miejsce salonu Opla.

Inwestorem jest spółka Trei Real Estate Poland, zaś generalnym wykonawcą skierniewicki Mirbud. Zgodnie z podpisaną 14 kwietnia umową, której wartość wynosi prawie 9,3 mln zł brutto, odbiór inwestycji nastąpi do 11 grudnia tego roku. Wszystko wskazuje więc na to, że skierniewiczanie jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia zrobią zakupy w nowym centrum handlowym.

Co nieco o Vendo Parkach i odejściu Opla

Spółka Trei Real Estate GmbH z siedzibą w Mülheim an der Ruhr poza Niemcami działa w pięciu innych europejskich krajach, pod marką Vendo Park budując i wynajmując parki handlowe w Czechach, Słowacji i Polsce.

Parkami handlowymi nazywane są zespoły obiektów handlowych (galerie, super i hipermarkety) połączone wspólnym parkingiem. Definicja parku handlowego wpisuje się idealnie w krajobraz tej części Skierniewic, nazywanej czasem „małymi Jankami”, gdzie znajdują się już dwa duże markety spożywczo-przemysłowe (Kaufland oraz Tesco), market budowlany Castorama, największy w mieście sklep firmy Rossmann, dwa fast foody (McDonald’s i KFC) oraz salon Opla. Ten ostatni już niedługo.

- Firma Trax wystąpiła do urzędu miasta o rozbiórkę istniejącego pawilonu i budowę nowego obiektu handlowego - informuje Mirosław Kubik, naczelnik wydziału architektury i budownictwa.

Ostatnią zrealizowaną przez Trei Real Estate inwestycją w Polsce jest otwarty pod koniec ubiegłego roku Vendo Park w Mińsku Mazowieckim, będący czwartym takim obiekt w naszym kraju - obok parków w Nysie, Chełmie i Milanówku. Podobnie jak w Skierniewicach, park handlowy w Mińsku zbudowano w sąsiedztwie marketu Kaufland.

Jakie marki mają w innych parkach

Jeżeli skierniewiczanie liczą na marki z nieco wyższej półki, jakie dzięki nowemu obiektowi zagoszczą w mieście, może spotkać ich zawód. Sprawdziliśmy, jakie sklepy funkcjonują w czterech Vendo Parkach.

Oprócz znanych z naszego lokalnego rynku Deichmanna, Pepco, CCC, sieci Rossmann, Neonet, Mediaexpert czy Rtv Euro Agd, napotkać tam można marki nieobecne w Skierniewicach (ale nie ma gwarancji, że będą). Są to między innymi:

KiK, czyli Klient jest Królem - to sieć ponad 60 dyskontów tekstylno-odzieżowych z odzieżą damską, męską, dziecięcą i niemowlęcą oraz tekstyliami domowymi i produktami codziennego użytku, oferujący także zabawki, biżuterię i dekoracje.

Zielarnie Dr. Optima oferują zioła, żywność ekologiczną, kosmetyki naturalne, preparaty m. in. do pielęgnacji twarzy, ciała, włosów, paznokci czy jamy ustnej, suplementy diety, leki, a także różne akcesoria.

TXM to jedna z największych w Polsce sieci dyskontów odzieżowych, działająca też w Czechach, na Słowacji, a od niedawna również w Rumunii.

Z kolei Alab labolatoria i Dr. Med jest jedną z największych ogólnopolskich sieci laboratoriów diagnostycznych, wykonujących badania podstawowe oraz badania specjalistyczne.

Martes Sport to sieć wielkopowierzchniowych sklepów sportowych, mających w ofercie markowe artykuły sportowe do uprawiania najbardziej popularnych dyscyplin sportowych.

Czy Dekada będzie miała konkurencję

Czy nowe centrum handlowe pokrzyżuje szyki galerii Dekada? Według prezesa Aleksandra Walczaka niekoniecznie, tym bardziej, że nowy market szykuje się na osiedlu Widok, podczas gdy Dekada umiejscowiona jest w centrum miasta.

- Vendo Park specjalnie nas nie osłabi choć wiadomo, jakaś tam konkurencja będzie. Jednak przejmować się nie będziemy, te parki to bardzo prosty osiedlowy format centrów handlowych, które nawet trudno nazwać galerią, gdzie się robi tanie zakupy - uważa prezes Dekady.

Mimo wielu wcześniejszych zapowiedzi, działająca od 6 lat skierniewicka Dekada, nadal nie zwiększyła swojej powierzchni, a rozbudowa się odwleka. Galeria w Skierniewicach należy do najmniejszych spośród wszystkich jedenastu Dekad w Polsce, ostatnią otwarto pod koniec marca w Ciechanowie, a planach jest budowa w Mińsku Mazowieckim (gdzie, przypomnijmy, już działa Vendo Park), Koninie i Nysie.

- Jesteśmy nadal na etapie rozmów z sądem i jeżeli wyrażą zgodę na zamianę działek parkingowych, to nasza rozbudowa będzie na dobrej drodze - wyjaśnia Aleksander Walczak.

Od kilku lat spółka stara się o odkupienie dwóch sąsiednich działek w celu powiększenia placu pod rozbudowę (parkingu przy sądzie oraz prywatnej posesji), ale nim Dekada będzie mogła odkupić sądowy parking, sąd musi uzyskać dla siebie miejską działkę po przeciwnej stronie gmachu. Jeśli chodzi o działkę prywatną, negocjacje w sprawie ceny są zawieszone, bo jak mówi prezes, właściciel chce „cen warszawskich”.

- W maju będzie wiadomo coś konkretnego, a na dziś mogę powiedzieć, że realne rozpoczęcie rozbudowy to początek przyszłego roku - dodaje prezes.

Sławomir Burzyński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.