W kościele pijarskim wybrano najładniejsze łowickie szopki bożonarodzeniowe

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

W kościele pijarskim wybrano najładniejsze łowickie szopki bożonarodzeniowe

Rafał Klepczarek

Ponad 20 szopek bożonarodzeniowych z elementami łowickimi nadesłano na konkurs odbywający się pod patronatem burmistrza Krzysztofa Kalińskiego. Został on rozstrzygnięty w kościele Ojców Pijarów w Łowiczu.

Komisja konkursowa oceniała prace, w których pojawiły się m. in. ratusz i bazylika katedralna na Starym Rynku. Nie zabrakło oczywiście nawiązań do księżackiego folkloru, wśród których królowały łowickie chaty oraz wycinanki.

W kategorii przedszkoli pierwsze miejsce zdobyła Marta Rolewska z Przedszkola Samorządowego w Kiernozi. Na drugim miejscu uplasowała się szopka Agaty Mitek (Przedszkole nr 4 w Łowiczu), a na trzecim Zuzanny Ścibor (przedszkole nr 5). Wśród uczniów podstawówek pierwsze miejsce zdobyła praca Anny Białas z SP w Nowych Zdunach. Komisja doceniła także świąteczne szopki Seweryna Kowalskiego (II miejsce) ze SP nr 3 w Łowiczu oraz Jana Pawła Bety (III miejsce) z łowickiej szkoły pijarskiej.

W najstarszej kategorii wiekowej - szkół ponadpodstawowych - przyznano jedynie pierwszą nagrodę. Otrzymała ją praca Zuzanny Kowalik z pijarskiego LO. Podczas uroczystości wręczono także nagrody specjalne. Burmistrz Kaliński przyznał swoją Hannie Jelonek z SP nr 2 w Łowiczu. Natomiast starosta Marcin Kosiorek nagrodził Natalię Białek z SP nr 2 w Łowiczu.

To nie jedyne nagrody specjalne, o które walczyli uczestnicy miejskiego konkursu. Maciej Malangiewicz, dyrektor Łowickiego Ośrodka Kultury nagrodził pracę Iwo Jelonka (SP nr 2). Andrzejowi Biernackiemu, właścicielowi Galerii „Browarna” w Łowiczu najbardziej podobała się natomiast szopka Anny Białas (SP w Nowych Zdunach), a Zdzisławowi Kryściakowi, szefowi koła przewodników łowickiego PTTK dzieło Gabrieli Hajduk (Pijarska Szkoła Podstawowa Królowej Pokoju w Łowiczu). Zgłoszone do konkursu szopki można oglądać do końca stycznia w łowickiej świątyni.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.