W łowickim więzieniu o Bitwie nad Bzurą (Zdjęcia)

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Rafał Klepczarek

W łowickim więzieniu o Bitwie nad Bzurą (Zdjęcia)

Rafał Klepczarek

Elementy wyposażenia żołnierzy polskich z września 1939 roku, nauka składania koca po żołniersku oraz emisja filmu z inscenizacji potyczki pod Łęczycą, to tylko niektóre z elementów, które złożyły się na wykład Tomasza Kucharczyka na temat „Bitwy nad Bzurą”. Został on zorganizowany w Zakładzie Karnym w Łowiczu.

- Tomasz Kucharczyk na co dzień jest nie tylko kustoszem Działu Historycznego Muzeum w Łęczycy, ale przede wszystkim pasjonatem historii, o czym mogli się naocznie przekonać uczestnicy spotkania - informuje Robert Stępniewski, rzecznik prasowy łowickiej jednostki penitencjarnej. - Pełna pasji i ciekawostek prelekcja przybliżyła osadzonym zarys walk, które odbyły się między wojskami niemieckimi a Wojskiem Polskim w dniach 9-13 września 1939 roku na linii Ozorków, Uniejów, Łowicz, Sochaczewa.
Bitwa nad Bzurą była największą batalią wojny obronnej 1939 roku. Starcie, które wstrzymało hitlerowski marsz na Warszawę, było jednym z największych zwrotów zaczepnych w II wojnie światowej. Wielu historyków porównuje je do niemieckiego kontrataku w Ardenach na przełomie lat 1944-45. Tak, jak w przypadku faszystów klęska w Ardenach, tak dla Polaków przegrana Bitwa nad Bzurą przypieczętowała klęskę militarną atakującej strony.
Jednym z efektów tego starcia był zdradziecki atak Sowietów. Gdy Stalin dowiedział się, że polskie armie "Poznań" i "Pomorze" zostały okrążone przez Niemców rozkazał zajęcie zachodniej Ukrainy i Białorusi, które do 17 września 1939 roku były częścią II RP.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.