W miejscu „instytutowych szklarni” powstanie biurowiec

Czytaj dalej
Natalia Zwolińska

W miejscu „instytutowych szklarni” powstanie biurowiec

Natalia Zwolińska

Meble, odczynniki, rośliny, doniczki i probówki, a także też dokumenty, książki, sprzęt telefoniczny, drukarki oraz slajdy - to pozostawił po sobie Instytut Ogrodnictwa, wyprowadzając się z biurowca przy ulicy Waryńskiego. Nowy właściciel zabiera się za wielkie porządki.

Instytut posiada w użytkowaniu wieczystym wiele nieruchomości w Skierniewicach. W myśl koncepcji centralizacji placówki naukowej sprzedawane są nieruchomości położone najdalej od głównej siedziby. I tak na sprzedaż trafiły budynki po dawnym Oddziale Roślin Ozdobnych Instytutu Ogrodnictwa przy ulicy Waryńskiego. W skład oddziału wchodziły: kompleks wokół Pałacyku Myśliwskiego oraz, po przeciwnej stronie ulicy, kompleks wokół „Żyletkowca”, czyli budynku laboratoriów.

W laboratoriach, szklarniach oraz tunelach przy ulicy Waryńskiego pracowało kilkadziesiąt osób. Prowadzono tam doświadczenia związane, między innymi, z ochroną roślin ozdobnych przed szkodnikami, chorobami czy chwastami. Zajęcia praktyczne mieli tam również studenci skierniewickich uczelni.

- Kupiliśmy budynki wraz z ziemią za nieco ponad 1,4 mln złotych. Wszystkie nieruchomości, które tutaj się znajdują, zostaną wyburzone. W tym tygodniu składaliśmy w urzędzie odpowiednie dokumenty. Docelowo chcemy, żeby powstał tutaj nasz biurowiec - mówi Marcin Filipek, specjalista do spraw nieruchomości w firmie Elin.

Elin planuje wybudować biurowiec do 2022 roku. Dotychczasowy biurowiec firmy, zlokalizowany przy ulicy Kościuszki, został sprzedany i w przyszłym roku musi zostać oddany. Trwają już prace przy projekcie tego budynku. Natomiast, po otrzymaniu odpowiednich zgód, budynki po instytucie zostaną rozebrane. Reszta terenu również zostanie zagospodarowana. Być może powstanie tam osiedle domów jednorodzinnych.

W budynku pozostało wiele śladów po działalności instytutu. Meble, odczynniki, rośliny, doniczki i probówki. Zostały też dokumenty, książki, sprzęt telefoniczny, drukarki oraz slajdy. Znajdziemy też specjalistyczną aparaturę. Wszystko to zostanie wyrzucone. Nowi właściciele szacują, że całość powinna zmieścić się do 10 kontenerów.

Wnętrza wyglądają, jakby były opuszczane w pośpiechu. Widać, że pozostawione meble i sprzęty pamiętają lepsze czasy, jednak wpływ na to miały także 3 lata, kiedy budynki stały opuszczone. W minionym roku instytut sprzedał również budynek mieszkalny przy ulicy Kościuszki, tuż przy przejeździe kolejowym.

Wciąż do sprzedaży przeznaczony jest Pałac Myśliwski przy ulicy Waryńskiego w Skierniewicach. Jak do tej pory nie znalazł się inwestor, chętny na zabytkowy pałacyk. Cena całego kompleksu to 4,5 mln zł.

Natalia Zwolińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.