W Muzeum w Łowiczu można oglądać szerzej nieznane malarskie perełki

Czytaj dalej
Fot. M. Zelek
Rafał Klepczarek

W Muzeum w Łowiczu można oglądać szerzej nieznane malarskie perełki

Rafał Klepczarek

Do Muzeum w Łowiczu wróciło 17 odrestaurowanych obrazów datowanych od XVII do początku XX wieku. Część z nich dopiero po konserwacji została udostępniona zwiedzającym na wystawach stałych.

W ramach projektu „Historia Polski i regionu malarstwem opisana” pracowania konserwatorska z Łęgu Piekarskiego w Małopolsce za ponad 100 tys. zł przywróciła blask sprzed dekad kilkunastu cennym dziełom, które można oglądać w powiatowej placówce muzealnej.

Znalazły się wśród nich portrety rajców łowickich: Józefa Niesułkowskiego (zm. 1665) i Adama Rubinowicza (1673-1746), ponadto portrety takich postaci historycznych jak król Polski Jan III Sobieski, Maciej Grabowski, kasztelan łęczycki czy też Józef Radzimiński, komisarz obwodu sochaczewskiego w latach 1827-1841.

Jeden z portretów, namalowany przez Antoniego Piotrowskiego, przedstawia artystę związanego z Łowiczem - Jana Zdzisława Konopackiego (1856-1894). Kolejną kategorią są portrety kobiece, w tym: „Dama z epoki Stanisława Augusta” z końca XVIII w., „Dziewczynka z różą” z XIX w. oraz „Portret kobiety w bordowej sukni” z przełomu XIX i XX wieku.

Zdaniem muzealników wyjątkowym kunsztem malarskim wyróżnia się „Portret damy” z lat 30. XX w. pędzla wybitnego polskiego portrecisty Bolesława Jana Czedekowskiego. Na szczególne wyróżnienie zasługuje także obraz przedstawiający insygnia królewskie, przypisywany Marcellemu Bacciarellemu, nadwornemu malarzowi króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Konserwacją objęto również dwa XIX-wieczne obrazy o tematyce powstańczej: jeden przedstawiający jeźdźca w stroju krakowskim oraz kolejny rannego legionistę na pobojowisku.

Dziełami, które dzięki pracom konserwatorskim uratowano od całkowitej destrukcji, są trzy XIX-wieczne obrazy o tematyce sakralnej: św. Mikołaj błogosławiący trzy córki, św. Stanisław wskrzeszający Piotrowina oraz św. Roch. Zespół obiektów ujętych w projekcie realizowanym od czerwca do października zamyka pejzaż „Widok na Bzurę w Łowiczu” z lat 20. XX w. autorstwa Aleksandra Krawczyka.

Dziewięć z wymienionych obrazów pochodzi z kolekcji Władysława Tarczyńskiego, założyciela na początku XX w. pierwszej w Łowiczu instytucji muzealnej, a kilka obrazów jest nabytkami muzeum z ostatnich lat. Siedem odrestaurowanych płócien nigdy nie było wystawiane z powodu złego stanu zachowania.

Renowację obrazów sfinansowano z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (ponad 83 tys. zł) i łowickiego starostwa (ponad 20 tys. zł).

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.