W programie rewitalizacji może uczestniczyć nie tylko miasto

Czytaj dalej
Fot. Roman Bednarek
Roman Bednarek

W programie rewitalizacji może uczestniczyć nie tylko miasto

Roman Bednarek

W przyszłym tygodniu, 17 września, odbędzie się pierwsze spotkanie z mieszkańcami Rawy w sprawie rewitalizacji. Rozpocznie ono cykl konsultacji społecznych.

Rawa Mazowiecka jest ujęta w kontrakcie terytorialnym, podpisanym przez premiera RP oraz wojewodę łódzkiego, jako jedno z czterech miast w województwie, jakie mają być poddane rewitalizacji. Fakt ten daje miastu szansę na otrzymanie niemałych pieniędzy na przeprowadzenie rewitalizacji jego centrum. Ale ujęcie w kontrakcie tych pieniędzy nie zapewnia - warunkiem jest dobre przygotowanie inwestycji.

- Weryfikujemy wstępne założenia programu rewitalizacji, przygotowane w poprzedniej kadencji - podkreśla burmistrz Dariusz Misztal. - Jest nacisk położony przede wszystkim na tak zwane projekty miękkie, musimy więc przede wszystkim uwzględnić potrzeby społeczne, związane z realizacją tego programu. Na przykład, jeśli będziemy rewitalizować cały plac Piłsudskiego, musi on po zakończeniu inwestycji być przystosowany między innymi do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Dlatego przewiduje się przeprowadzenie intensywnych konsultacji społecznych nie tylko z mieszkańcami miasta, ale także z różnymi instytucjami i organizacjami, które mogą być zainteresowane programem. Pierwsze takie otwarte spotkanie odbędzie się 17 września w Miejskim Domu Kultury.

- Podczas tego spotkania poinformujemy wszystkich na jakim etapie przygotowywania koncepcji rewitalizacji się znajdujemy i w jakim kierunku idziemy - mówi burmistrz. - Do rozmów zaprosimy także samorząd powiatowy i gminę Rawa Mazowiecka, które posiadają obiekty na terenie miasta. Mogą one zostać beneficjentami środków unijnych, jakie będą przeznaczone na ten cel. Do grupy ewentualnych beneficjentów zaliczamy także parafie, łącznie ewangelicko-augsburską. Każdy może zgłaszać swoje projekty do programu rewitalizacji.

Zmiana w koncepcji nie polega jednak tylko na przesunięciu akcentu na czynniki społeczne. W pierwotnej koncepcji na przykład przewidywano budowę podziemnego parkingu na pl. Wolności, co wiązałoby się z wycięciem większości drzew. Burmistrz zapewnia, że zrezygnuje z tej inwestycji. Nowa koncepcja rewitalizacji ma być gotowa do końca września.

W tej chwili trudno mówić o kosztach rewitalizacji, ponieważ nie ma jeszcze gotowej koncepcji programu, nie mówiąc już o projektach poszczególnych inwestycji. Są jednak pewne konkrety, które pozwalają na zorientowanie o jakiego rzędu kwoty chodzi. Wiadomo, że będzie budowane centrum aktywizacji rodziny, co pochłonie ok. 10 mln zł. Kolejna inwestycja to przebudowa Przedszkola nr 1. Jej koszt oszacowano na poziomie 5 mln zł. Natomiast rewitalizacja parku miejskiego ma kosztować ok. 7,5 mln zł. Wiadomo też, że rewitalizacja będzie możliwa tylko wtedy, gdy miasto otrzyma pieniądze unijne na ten cel.

Prace powinny się rozpocząć na przełomie 2016/17 r. Pierwszy etap potrwa trzy lata, a całość do 2023.

Roman Bednarek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.