W Skierniewicach podsumowano pilotaż e-recepty

Czytaj dalej
Marcin Niklewicz

W Skierniewicach podsumowano pilotaż e-recepty

Marcin Niklewicz

Ponad 23 tysiące elektronicznych recept dla 5250 pacjentów wystawiono w czasie pilotażu programu, prowadzonego w Skierniewicach i Siedlcach. Od stycznia 2020 roku e-recepta będzie obowiązywać w całym kraju.

Zmniejszenie liczby pomyłek, związanych m.in. z nieczytelnością recept, podniesienie bezpieczeństwa pacjentów, ograniczenie biurokracji i uszczelnienie obrotu lekami - to główne korzyści, jakie ma przynieść wprowadzenie elektronicznej recepty. W środę (12.09) podczas konferencji w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Skierniewicach podsumowano pilotaż programu e-recept, prowadzony w Skierniewicach (woj. łódzkie) i Siedlcach (woj. mazowieckie).
W obu miastach system testowany był od kwietnia br. W tym czasie w sześciu placówkach medycznych wystawiono w sumie ponad 23 tysiące e-recept dla 5250 pacjentów; najstarszy z nich miał 98 lat, zaś najmłodszy 3 miesiące. Elektroniczne recepty można było zrealizować w 58 aptekach na terenie obu miast oraz powiatu siedleckiego. Pierwszym pacjentem, któremu wystawiono e-receptę, był prezydent Siedlec Wojciech Kudelski.
Podczas konferencji Bartłomiej Wnuk, dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) przedstawił korzyści, jakie ma przynieść wprowadzenie elektronicznej recepty. Przyznał też, że niektóre elementy systemu wymagają jeszcze dopracowania. Czasu pozostaje niewiele, bowiem do końca br. wszystkie apteki i punkty apteczne w Polsce mają zostać podłączone do zintegrowanego systemu P1, zaś od 1 stycznia 2020 roku e-recepta ma obowiązywać w całym kraju.
Na razie trwają dalsze prace. Od września br. e-recepta jest wdrażana w kolejnych miastach: Krynicy Zdrój, Chełmie, Pleszewie, Polanicy Zdrój, Wysokiem i Zakrzewie.
Podczas skierniewickiej konferencji, podsumowującej pilotaż programu, wręczono dyplomy lekarzom, którzy najmocniej zaangażowali się w jego wdrażanie. Najwięcej, bo aż 3968 e-recept, wystawiła dr Agata Wawrzyńczak z NZOZ JUDYTA w Skierniewicach. Na "podium" znaleźli się też lekarze z Siedlec: dr Tomasz Baszun z SPZOZ (2461 wystawionych e-recept) i dr Mateusz Kraska z Centrum Medyczno - Diagnostycznego (2098).
W Skierniewicach w pilotażu uczestniczyły 23 apteki oraz oraz 2 placówki medyczne: Wojewódzki Szpital Zespolony i NZOZ JUDYTA.
Korzystanie z elektronicznej recepty to jeden z celów strategicznych UE; ma doprowadzić do stworzenia transgranicznego elektronicznego systemu opieki zdrowotnej w Europie. We wdrażaniu systemu przodują kraje skandynawskie. W Estonii, gdzie elektroniczne recepty wprowadzono w 2010 roku, przez trzy i pół roku w takiej formie wydano 95 procent wszystkich recept. E-recepty funkcjonują też w: Norwegii, Danii, Finlandii, Szwecji, Belgii, Holandii, Islandii, Grecji, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech.

Marcin Niklewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.