W Zakładzie Karnym w Łowiczu nakręcono film o destruktywnym wpływie środków psychoaktywnych [ZDJĘCIA]
Ponad 5 tys. uczniów łódzkich szkół ponadpodstawowych weźmie udział w programie profilaktycznym Komendy Miejskiej Policji w Łodzi pod tytułem „Masz jedno życie — nie zmarnuj szansy!". Jego elementem jest film nakręcony w Zakładzie Karnym w Łowiczu.
Niemal półgodzinny obraz wyreżyserowany przez Macieja Jankowskiego, studenta ostatniego roku Szkoły Filmowej w Łodzi pod artystyczną opieką prof. Jacka Bławuta, to wybór zapisu kilkudziesięciu godzin rozmów i podglądania życia więźniów narkomanów. Reżyser pokazuje proces destruktywnej przemiany osób, które eksperymentowały ze środkami psychoaktywnymi i popełniły przestępstwa, skutkujące karą pozbawienia wolności.
W filmie ukazane zostały procesy, które w nieodwracalny sposób wpływają zarówno na zmiany zachodzące w organizmie, jak i determinujące zmianę życia. Poprzez uwiecznione w nim m.in. świadectwa więźniów narkomanów ma wśród jego odbiorców, młodych widzów - uczniów szkół ponadpodstawowych - wywołać refleksję, obalając powszechny mit o tym, że środki psychoaktywne nie wywierają istotnego negatywnego wpływu na ludzkie życie.
- "(…) Dzisiaj dźwigam to, że chłopaków, których wciągnąłem i wziąłem do siebie - którzy chodzili do szkoły, którzy mogli coś w życiu osiągnąć - to dwóch z nich nie żyje, zaćpali się na śmierć. Kolejny wylądował w psychiatryku, a jeden nadal ćpa i nadal kombinuje (…)” - to fragment wyznania 31-letniego więźnia narkomana, jednego z uczestników filmu “Jedno życie - nie zmarnuj szansy”, który to obraz powstawał przez ostanie pół roku w oddziale terapeutycznym dla narkomanów odbywających karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym w Łowiczu.
“(…) Miałem halucynacje, manie prześladowcze, paranoje. Wszędzie widziałem podstęp (…) wszystkich uważałem za wrogów. Kilkukrotnie wydrapałem sobie twarz, bo myślałem, że mam coś pod skórą. Próbowałem wyskoczyć przez okno. Obudziłem się rano przywiązany do fotela. Nie pamiętałem tego. Podobno goniłem brata z nożem po pokoju (…)” - to kolejny z fragmentów wyznania narkomana, który opowiada o tym młodzieży na lekcji profilaktycznej realizowanej w łowickiej jednostce penitencjarnej, a która to wypowiedź została zarejestrowana przez kamerę i wykorzystane w filmie.
Premiera filmu i inauguracja programu profilaktycznego miała miejsce 18 października w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Podczas spotkania komendant miejski policji w Łodzi Paweł Karolak przekazał podziękowania reżyserowi filmu i jego opiekunowi oraz Tomaszowi Sawickiemu, dyrektorowi Zakładu Karnego w Łowiczu oraz Dariuszowi Piserze, kierownikowi oddziału terapeutycznego w placówce penitencjarnej.
Pierwsze warsztaty dla młodzieży odbędą się już 8 listopada.