Wakacyjne wojaże po powiecie łowickim: Nieborów [Archiwalne zdjęcia]
Są takie miejsce w województwie łódzkim, które znane są nie tylko w kraju. Bez wątpienia należy do nich pałac Radziwiłłów w Nieborowie. Miejscowość ta, leżąca niedaleko Łowicza, co roku ściąga setki tysięcy turystów z całego świata. Jej początki datowane są na XIV wiek. Poniżej prezentujemy na zdjęciach, jak w ciągu wieku zmieniały się najważniejsze nieborowskie zabytki.
Pałac jest jedną z najlepiej zachowanych i w pełni wyposażonych siedzib magnackich w Polsce.
Historia tej przepięknej budowli rozpoczęła się 1695 roku, gdy na zlecenie rezydującego w pobliskim Łowiczu prymasa Michała Radziejowskiego jej projekt stworzył słynny architekt Tylman z Gameren. Niespełna sto lat później okazały pałac wraz z ogrodem i parkiem dostał się w ręce magnackiego rodu Radziwiłłów.
Największym atutem nieborowskiego pałacu jest fakt, że jest to magnacka siedziba prawie całkowicie wyposażona w XVIII-wieczne meble, obrazy i inne cenne przedmioty. Najcenniejszym z nich jest Głowa Niobe. Jest to rzymska kopia z IV wieku naszej ery. Zdaniem historyków jest to najlepsza kopia greckiego oryginału z IV wieku przed Chrystusem.
Można ją obejrzeć w sieni głównej pałacu. Bibliofile nie mogą pominąć zwiedzania pałacowej biblioteki. W 13 mahoniowych szafach znajduje się 10 tysięcy woluminów. Wśród kilkuset unikalnych starodruków znajdują się między innymi: Statuta Jana Łaskiego z 1506 roku, Chronica Polonarium Macieja Miechowity z 1521 roku czy Comentariorum de Republica Emendanda Andrzeja Frycza Modrzewskiego z 1554 roku.
W listopadzie ubiegłego roku Andrzej Duda, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w Pałacu Prezydenckim w Warszawie specjalnym certyfikatem potwierdził nadanie zespołowi pałacowo-ogrodowemu w Nieborowie wraz z ogrodem sentymentalnym w pobliskiej Arkadii prestiżowego tytułu pomnika historii. W powiecie łowickim takie wyróżnienie spotkało do tej pory jedynie bazylikę katedralną w Łowiczu.
Przy okazji pobytu w Nieborowie warto także zajrzeć do zabytkowego kościoła pw. Matki Bożej Bolesnej, datowanego na lata 1871-83.
Nieborów jest także miejscem, które przyciąga filmowców. Kręcono tam zdjęcia do filmu "Akademia pana Kleksa", "Pan Samochodzik i niesamowity dwór" oraz serialu "W krainie Władcy Smoków". Nakręcono tu również odcinek amerykańsko-polsko-brytyjskiego serialu telewizyjnego "Sherlock Holmes and Doctor Watson" (1980), zatytułowany "The speckled band" (w rolach głównych: Geoffrey Whitehead oraz Donald Pickering). Pałac nieborowski był także był rezydencją biskupa w polskim serialu "Ojciec Mateusz" Arturem Żmijewskim w roli głównej.